Ana Sayfa / Genel / Domain Firmaları / Yurtdışı alanadı satış platformları ve komisyon oranları.

Yurtdışı alanadı satış platformları ve komisyon oranları.

Elinizde bulundurduğunuz Alanadlarını(Domainleri) satış şansını arttırmak mı istiyorsunuz ve bu konuda herhangi bir bilginiz olmadığı için sıkıntımı yaşıyorsunuz? Bu makale ile sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.

Merhaba arkadaşlar bu makalemde yurtdışı firmaların uyguladıkları satış komisyonları ve firmalar hakkında bilgiler vereceğim umarım faydalı bir makale olur.

Şimdi sırası ile en çok kullandığım satış platformları ve komisyon oranlarını yazalım:

GodaddylogoGodaddy.com bende dahil olmak üzere bir çok kişinin domainlerini barındırdığı ve satışa çıkardığı dünyanın en büyük domain kayıt firması. Bu platformda eğer var olan bir alan adınızı satmak istiyorsanız sizlere tavsiyem Açık arttırma üyeliği almanız. Bu açık arttırma üyelik ücreti yıllık 4.99$ olup size firma içerisindeki ihalelerden domain alma ve satma olanağı sağlamaktadır. Bunun haricinde bu üyelik ile firma; satışını gerçekleştirdiği domainlerden 50$ a kadar yapılan satışlardan 5$ komisyon almakta, 50$ ve üzeri satışlarınızda da %10 komisyon almaktadır. Firma Premium satışlardan %30 komisyon almaktadır.


 

sedologoSedo.com benim en çok kullandığım satış platformlarından bir tanesi daha. Bu platformda satış yapmak, bilmeyenler için büyük bir problem olmakta. Şimdi bu konuya açıklık getirelim. Sedo bünyesinde satılan domainler için farklı seçenekler sunmakta ve bu seçenekler bilinçsiz satıcılara sıkıntı yaratmaktadır. Firmadan yapılan son açıklama ile satıcılar fiyatlarını revize etmek zorunda kalmıştır. Yapılan açıklama şu şekilde; daha önceden firmanın uyguladığı platformda park edilmeyen tüm domainler için yapılan satıştan alınan 100$ komisyon alt limiti artık tüm satışlarda uygulanacaktır. Bu durumda satılan 130$ lık bir satıştan elinize geçecek miktar 30$ olacaktır. Bu önemle dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Bunun haricinde firma Hemen Al seçeneği ile satılan park edilmiş domainlerden %10 komisyon almakta (100$ üstünde hak edilen komisyonlarda). Teklif Usulü yapılan satışlarda %15 komisyon uygulanmaktadır. Ayrıca yapılan Premium Satışlardan %20 komisyon alınmaktadır.

Not: Firma üzerinden yapılan fiyat bildirim sayfasında hala tüm satışlardan minimum 50$ alt limit komisyonu alınmaktadır bildirisi vardır. En son yaptığım satışı teklif usulü olarak yaptım 21/08/2014 tarihinde sadece %15 komisyon ödedim alt limiti geçtiğim için.


namejetlogo

Namejet.com ücretlendirmelerin çokluğundan dolayı satış yapmayı tercih etmediğim daha çok alım yaptığım firmalardan bir tanesi. Bu firmada alım yaptıktan sonra bünyesindeki domainleri enom yada enomcentral firmalarında barındırıyor ve siz transfer edene kadarki sürede domaininizi firma üzerinden satışa çıkarabiliyorsunuz. Satış işleminden Aldıkları komisyon %15 olacaktır. Ancak firma başka platformlardaki domainleri enomcentral platformuna transfer etmeyi kabul ettiğinizde satışa çıkarabiliyor transfer ücretlendirmeleri de örnek olarak uzantılarıyla .com / .net ve .org  için 39.95$ olacaktır. Detaylı uzantı fiyatları için bu linki kullanabilirsiniz.


flippalogoFlippa.com son zamanlarda dikkat çeken satışların olması ile birlikte yeni yeni denemeye başladığım satış platformlarından bir tanesi. Henüz satış gerçekleştiremedim ancak şu anda arttırımda bulunan domain ihalemi bu linkte bulabilirsiniz 02/12/2014 son teklif tarihidir. Şahsen bu platform üzerinden domain satışı yapabilmeniz için orta seviyede İngilizce bilginiz olması gerekmekte. Gelelim satış komisyonuna firmada bir domaini ihaleye çıkarabilmeniz için 9$ liste ücreti ödemelisiniz ve satıştan %15 komisyon almaktadırlar.


 

AfterNiclogoAfternic.com platformu da aynı sedo gibi domaininizi park edebileceğiniz ve aynı zamanda satabileceğiniz bir platform. Uyguladığı iki tip satış şekli vardır birincisi “Network” bu satış tipinde firma sizden minimum 60$ yada %15 komisyon satış tutarı üzerinden almaktadır. İkinci satış tipi “Premium” bu satış tipinde de firma sizden minimum 120$ yada %20 komisyon satış tutarı üzerinden almaktadır. Bunun haricinde firma park hizmeti vererek sizlere cüzzi tutarlarda reklam kazancı sağlamaktadır “Network” satış tipi için domain kaydında herhangi bir ücretlendirme yapılmamaktadır.


 

snapnameslogoSnapnames.com son zamanlarda monikerin elinden web.com a geçmesiyle birlikte müşterileri arasında güven sorunları olmasına rağmen hala kullanılan bir platform ancak ben pek kullanmıyorum yinede kullanmak isteyenler için uyguladıkları komisyon oranı satışdan %15 olarak biliyorum. Eğer farklı bir düzenlemeye gidilmişse moniker sonrası onu bilmiyorum. Eskiden kullanışlı bir platformdu ancak bayadır kullanmıyorum.


 

dnslogoDomainNameSales.com bu platformda yabancı domainlerinizi satabileceğiniz farklı bir platform bu firma bünyesinde gerçekleştirilen satışlardan firma %12.5 komisyon almaktadır.

 


 

Dikkat ettiyseniz pek çok firma aynı hizmeti farklı ücretlendirmelerle müşterilerine sunmakta. Buradaki seçiminiz, sizin deneyim ve gözlemlerinizle kullandıkça gelişecektir.

 

Blogum yeni açıldığı için sizlerden ricam eğer alıntı yapıyorsanız bunu bir linkle belirtmeniz olacaktır. Konu altlarına düşüncelerinizi yorum yazarsınız  gelecek makalelere yön vermemde faydalı olacaktır.

Saygılarımla,

İyi günler, Bol kazançlı domainler.

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huge Domains, Godaddy İhalelerinde Çok Büyük Bir Oyuncu.

Huge Domain bu aralar sizce de çok mu aktif ? Godaddy ihalelerinde ki en büyük …