Ana Sayfa / Genel / Domain Haberleri / Yeni uzantıların geleceği ve istatistiksel değerlendirme

Yeni uzantıların geleceği ve istatistiksel değerlendirme

2014 yılıyla birlikte Alanadı ( Domain ) hayatımıza giriş yapan yeni uzantılar herkesin merak konusu oldu ancak bu konuda yeterli bir inceleme ve değerlendirme ne yazık ki Türkiye piyasasında yapılmadığını düşünüyorum. Bu eksikliği gidermek için durumu biraz kendi penceremden inceledim buyrun makalemize.

Merhaba arkadaşlar,

İnternet hayatına giriş yapmak isteyen bir kullanıcı için en büyük problemlerden bir tanesi proje yapacağı konu hakkındaki bir çok alan adının alınmış olmasıdır bu sebepten dolayımıdır bilemem 2014 yılında Domain piyasasına bir çok farklı yeni uzantı katıldı. Buna Alan adı yatırımcısı gözü ile baktığımızda bu katılım bir avantaj gibi gözüksede eğer bu piyasaya yeni girecek kişilerseniz konuyu mümkün olduğunca araştırmadan yatırım yapmaktan kaçınmanızı öneririm.

Nedenini sizlere ağız dolusu anlatamayacağımın farkındayım ancak ben yeni uzantılara uzak olan bir yatırımcıyım şahsen uzantılar açıklandıktan sonra merak edip 1 tane bile yeni uzantı kaydetmediğimi belirtmek isterim. Ancak bu durum konuyu araştırmadığım anlamına gelmesin konuyu araştırıyorum ama hala bu yeni çıkan uzantıların bir el bombası olduğunu düşünüyorum.


Şimdi gelelim dünya bu duruma nasıl yaklaşıyor ve en çok hangi uzantıyı kaydetmişler neler gelecek vadediyor ?

NewgTLDDünya genelinde piyasaya toplam 436 adet yeni uzantı katıldı evet yanlış duymadınız tam 436 adet bunlardan en çok kaydedilenler ise yandaki resimde gördüğünüz uzantılar. Tüm uzantıların çıkışı ile birlikte bu güne kadar toplam 3,277,213 adet domain farklı uzantılarda kaydedildi.

İsterseniz şimdi en çok kaydedilen ilk 10 uzantının kaydedilme miktarlarını yazalım.

 1. .xyz uzantıda 728,695 adet
 2. .berlin uzantıda 154,280 adet
 3. .club uzantıda 140,884 adet
 4. .realtor uzantıda 86,130 adet
 5. .wang uzantıda 84,323 adet
 6. .guru uzantıda 77,024 adet
 7. .nyc uzantıda 60,621 adet
 8. .ovh uzantıda 54,944 adet
 9. .london uzantıda 51,253 adet
 10. .photography uzantıda 48,953 adet

Şaşırtıcı değilmi çünkü bir çok ümitle beklediğiniz uzantı ilk 10 un içerisinde yok. Çoğunluğunu şehir uzantılarının oluşturması bizlere birazda olsa şehir uzantılarında bir umutun olduğunu gösterebilir ancak bunu tamamen sizlerin yorumuna bırakıyorum. Geçenlerde yeni uzantılardan süpriz bir satış haberi geldi coffee.club domaini yaklaşık $100,000 bedelle satıldı. Bu konuyu DomainDoktoru.com da arkadaşımız detaylı incelemiş isterseniz konusuna bir göz atabilirsiniz.


Şimdi gelelim bu uzantılar en çok hangi firmalarda kaydedilmiş ve Türkiyedeki firmalar bu pazarın ne kadarlık diliminden pay almış onu inceleyelim.

NewgTLDRegistrar  Makalenin çok uzun olmaması için ilk 3 firmanın kaydettiği domain miktarını yazacağım.

Godaddy.com kaydettiği domain 515,413 adet

Network Solutions kaydettiği domain 414,532 adet

Enom kaydettiği domain 200,340 adet

Bunların yanında listeye 49 uncu sıradan bir türk firmasıda giriyor tahmin ettiğiniz üzere İsimtescil.net 7,285 adet domain sayısı ile birlikte.


NewgTLD TürkiyeDünyada yeni uzantı pazarı bu durumda iken ülke içindeki yatırımcının eğilimi ne olmuş merak ediyorsanız yandaki resime bir göz atalım. Bu resimle birlikte bu güne kadar Türkiyede yeni uzantılara toplam 10,337 adet yatırım  yapılmış bu rakam bence hiç küçümsenecek bir rakam değil keza bu sayı ile birlikte Dünya geneli ülkeler sıralamasında 21. sırada bulunuyoruz ve yükselme trendimize baktığımızda üst sıralara çıkacağımızı rahatlıkla söyleyebilirim. Şahsen bu beni korkutuyor çünkü yapılan yatırımın çoğunun bilinçsizce yapıldığını düşünüyorum.

Yeni uzantıların Türkiye de kaçar adet kaydedildiğine bakacak olursak. İlk 10 a giren uzantılar aşağıdaki gibidir.

 1. .club uzantıda 994 adet
 2. .center uzantıda 444 adet
 3. .guru uzantıda 415 adet
 4. .company uzantıda 383 adet
 5. .xyz uzantıda 346 adet
 6. .futbol uzantıda 312 adet
 7. .kim uzantıda 286 adet
 8. .today uzantıda 256 adet
 9. .dental uzantıda 234 adet
 10. .photography uzantıda 224 adet

Bunca istatistiki veriden sonra kendi şahsi düşüncem yatırım yapılacak yeni uzantıların ilk etapta Türkçe değilde İngilizce jenerik olması ve tam aranma hacmi yüksek keyword kelimeler olması gerekmektedir. Türkçe alan adları için bence belirsizlik hala kendisini korumaktadır. Yeni uzantılar inanın büyük bir hızla kaydedilmekte projesi olan kişiler için alternatif yaratmaktadır ancak bir domain yatırımcısı için yatırım yapılacak alan çok ince elenip sık dokunması gerekmektedir.

Kararı siz verin yatırım yapmak için geçmi kalıyorsunuz yoksa ağırdan alıp sektörün geleceğini incelemekmi daha mantıklı geliyor diye.

Umarım makale size yol gösterir ve yatırım yaptığınız alan adlarından bol kazançlar sağlarsınız.

Sizlerinde farklı düşünceleri varsa konu hakkında bunları da konuya yorum yaparak belirtebilirsiniz.

Saygılarımla,

İyi günler, bol kazançlı domainler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huge Domains, Godaddy İhalelerinde Çok Büyük Bir Oyuncu.

Huge Domain bu aralar sizce de çok mu aktif ? Godaddy ihalelerinde ki en büyük …

 • yatırım yapacak arkadaşlar özellikle yazınızın son paragraflarını dikkate almalılar. daha .net ve .org bilinirliği bile yokken yeni uzantılara Türkçe kelime öbekleri kullanarak yatırım yapılması çok yanlış. zira uzantıların hepsi ingilizce kökenli. illa yatırım yapma düşünceniz varsa,burada sadece şunu tavsiye edebilirim, kesinlikle ve kesinlikle ingilizce öbek 1. tercih olsun, ve mesela . club alıyorsanız, domain.club ile birlikte domainclub.com’u da alın. saygılarımla

  • admin

   Teşekkür ederim Koray Bey yorumunuz için ayrıca DomainDoktoru.com da bize vermiş olduğunuz destek içinde teşekkürler.

   Saygılarımla.

 • Her yatırımcı için “yatırımın geri dönüşü” (ROI) risk eşiğini tanımlar. Bu bağlamda en düşük riski .com barındırmaktadır. Diğer tüm uzantıların riski .com’a göre düşüktür. Yatırım yapılırken bu gözardı edilmemelidir.

  • admin

   Katılıyorum bende fikirlerinize. Zaten makalede üstüne basa basa vurguladım yatırım yapılacak alan ile ilgili detaylı bir araştırma yapmadan yatırım yapılması 1 yıl sürecek umutlu günler geçirmenizi vaad eder, ancak bu yıl sona erdiğinde maalesef domain boşa düşeceği gibi siz de paranızı kaybetmiş oluyorsunuz. İster bunu deneyimleyerek görebilir isterseniz de denenmiş tecrübelerden ders alırsınız bu insiyatif tamamen sizlerin elinde 😀 

 • Cumali alp

  Merhaba.

  Domain satışı için değilde hobi olarak açacağım blog için uzantı ile konuma uyacak domain seçimi ile olumlu sonuç alirmiyim.

  Ayrıca google indexleme ile ilgili sorunlar yaşandığı ile ilgili duyumlar aldım bu konuda bilginiz varmı?

  • bilgedomain

   Benim herhangi bir denemem olmadı ancak yapılan en buyuk satışlardan bir tanesi coffee.club domaini ilk haftasında ilk sayfadaki yerini buldu. Tercih size kalmış ancak henüz net olumsuz sonuçlarını görmedik.