Ana Sayfa / Genel / Yeni Domain Uzantılarında Yenileme Yapmalımısınız ?

Yeni Domain Uzantılarında Yenileme Yapmalımısınız ?

Yeni Domain uzantılarının yenileme tarihleri yaklaşmakta ve bu domainlere yatırım yapan kişiler nasıl bir yol izleyeceğini bilememekte. Bu makalemizde Türk Yatırımcıların nabzını ölçerek bu konuda bir anket düzenleyeceğiz. Buyrun makalemize…

[CP_POLLS id=”3″]

 

Merhaba Arkadaşlar,

Aramızdan birçok arkadaş yeni domain uzantılarına yatırım yaptı yada yapmaktan çekindi ancak bu konuda yatırım yapan arkadaşlarımızın şuaralar ençok düşündüğü konu olan “Alım Yaptığım Domainimi Yenilemelimiyim” sorusuna sizlerinde katkısı ile yardımcı olmaya çalışacağım. 

Sizlerin ankete vereceği cevaplar, diğer yatırımcılara elbette yön gösterecektir. Bu yüzden konuyu okuyan tüm arkadaşlarımın anketi oylamasını istiyorum.

Blogumu takip eden kişiler için önceden Yeni Uzantılar Hakkında bu makaleyi yazmış ve orada kendi düşüncelerimle birlikte bazı istatistiki değerlendirmeleri paylaşmıştım. Yeni domain uzantıları hakkındaki genel düşüncelerimi makaleye bir göz atarak öğrenebilirsiniz.

Tam anlamıyla durumun istatistiğini çıkarabilmemiz için biraz daha zamana ihtiyacımız olduğunu söylemek isterim ancak aşağıdaki resimde belirtildiği gibi yenilemesi gelen yeni uzantılardan .guru uzantısı için durum hiçte iç açıcı değil. Gün geçtikçe kaydedilmiş domain sayısı azalmakta. Bu sorunda yenilemeden kaynaklı domainlerin boşa düşmesinden kaynaklanmakta.

yeni uzantı istatistik

En çok kaydedilen ilk 10 yeni uzantı içerisinde yenileme tarihleri gelen .berlin ve .guru uzantısının kaydedilmiş domain sayısındaki düşüş bize net rakamı vermemekte çünkü yeni kaydedilen domainlerden düşen domainler çıkarılarak azalma hesaplanmakta bu konuda net değerlendirmeleri önümüzdeki aylarda daha rahat yapabileceğiz.


Kendisine yöneltilen Yeni uzantıların yenilemesiyle ilgili bir soruya değerli Okan Yıldırım şu şekilde yanıtlamakta;

yeni uzantı soru yanıt

Düşüncelerine bende katılmadan edemeyeceğim çünkü .com uzantılı domainlere yapacağınız yatırımlar alacağınız riski minimum seviyelere çekmeyi sağlıyor ve geri dönüşleri yapılan doğru yatırımlarda diğer uzantılara nazaran daha erken gerçekleşiyor.

Okan Yıldırım’ın en son yayımladığı makaleye bir göz atmanızda fayda var kendisi Daha Hızlı Alan Adı Satmanın Formülünü bir kaç başlıkta değerlendirmiş.


Benim genel düşüncem bir önceki konumda da belirttiğim gibi yeni uzantılara mesafeli davranmaktır. Yapacağınız yatırımlarda alan adının jenerik ve keywords olmasına ayrıca tam aranmasının yüksek olmasına özen gösterin. Yeni uzantılarda bilinirlik ve popülaritede bölgesel olarak değişmekte bunu da kriterlerinize eklerseniz bence daha az hata yaparsınız diye düşünüyorum.


Sizlerinde yeni uzantıların geleceği hakkındaki düşüncelerinizi merak etmekteyim. Değerli düşüncelerinizi bizlerle konu altında yorum yaparak paylaşabilirsiniz. 

Saygılarımla,

İyi Günler, Bol Kazançlı Domainler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huge Domains, Godaddy İhalelerinde Çok Büyük Bir Oyuncu.

Huge Domain bu aralar sizce de çok mu aktif ? Godaddy ihalelerinde ki en büyük …