Ana Sayfa / Genel / Yeni Domain Uzantıları ve Boşa Giden Paralar

Yeni Domain Uzantıları ve Boşa Giden Paralar

Bu konuda; Yeni domain uzantılarında yenilemesi(süre uzatımı) gelen ancak yenilenmeyen domainler hakkında istatistiki değerlendirmelerimi sizlerle paylaşacağım.  Bundan önceki değerlendirme makalelerimde belirttiğim Yeni domain uzantılarının son durumları ne olmuş? Domain sayılarında artışmı var yoksa düşüşmü ?  Buyrun makalemize...

Merhaba Arkadaşlar;

Blogumu takip eden kişiler Yeni Domain Uzantıları hakkında yazdığım makalelerimi bilirler ancak bilmeyenler ve okumayanlar için ilk makalem Yeni uzantıların geleceği ve istatistiksel değerlendirme  ve  ikincisi Yeni Domain Uzantılarında Yenileme Yapmalımısınız ? adlı makalelerime göz atmalarında fayda var.

İkinci makalemde sizler için bir anket yapmıştım ancak katılım beklediğim oranda olmadı yinede sonuçlara bakacak olursak:

“Yeni Domain Uzantilarinda Yenileme Yapmayi Düsünüyormusunuz ? “ sorusuna oy veren; 78 kişiden 36 kişisi (%46.15) “Yeni Uzantıda Domain Kaydetmedim” şıkkını, 26 kişisi (%33.33) “Hayır Düşünmüyorum” şıkkını ve son olarak 16 kişi de (%20.51) “Evet Düşünüyorum” şıkkını işaretlediler.

Bu sonuçlar sizde ne kadar bir etki bıraktı orasını bilemem ancak durum hiçte bu anketteki çıkan sonuç gibi değil.

 

yeni domain uzantıları 2014Şimdi sizlere isterseniz 27 Kasım 2014 tarihinde yayınladığım makalemde bulunan ilk 10 yeni domain uzantısının kayıt adetlerini ve şimdiki durumlarını karşılaştıralım.

 

O tarihte 436 adet farklı yeni domain uzantısı yatırımcı ve kullanıcılar tarafından 3,277,213 adet kaydedilmiş ve bu kaydedilen domainlerin ilk 10 sırasını da yandaki yeni domain uzantıları oluşturmuştu.

Sağdaki resimde bu yeni domain uzantılarının o tarihte kaçar adet kaydedildiğini görebilirsiniz.

 

 


 

Şimdi gelelim 14.08.2015 Tarihi itibari ile alınabilir kaç adet yeni domain uzantısının olduğuna ve bu uzantılardan en çok alınan ilk 10 listesine.

yeni domain uzantıları 2015 Ben 14.08.2015 tarihinde bu makaleyi yazdığım saatlerde kaydedilebilir 737 farklı yeni domain uzantısından yatırımcılar 7,002,401 adet domain kaydetmiş bulunmakta.

Sol tarafta gördüğünüz liste en çok alınan ilk 10 yeni domain uzantılarının listesi.

Yaklaşık her iki makale arasında 9 ay olmasına rağmen değişen sıralamaları ve kayıt adetlerini görmektesiniz.

İlk yayınladığımız makalede ilk 10 da  bulunan bir çok yeni domain uzantısı bu listede bulunmamakta.


Peki Yeni Domain Uzantılarından 1 yılı geçmiş ve yenilenmeyi bekleyen domain adetini merak ediyormusunuz ?

Ben merak ettiğinizi düşünerek sizler için araştırma yaptım ve belirttiğimiz 7,002,401 adet domainden PendingDelete ve RedemptionPeriod da bulunan domainlerin sayısını 326,895 adet olarak buldum bu da kaydedilen domainlerin %4,67 sine tekabul etmekte.


Araştırmamı biraz daha detaylandırmak istediğimde yenilemesi gelen(süre uzatma) yeni domain uzantılarından ilk örnek olarak .berlin uzantısını ele aldım. Sonuçlar gerçektende beni şaşırtmaya yetti.

.berlin uzantısında 9 ay önceki makalemizde de belirttiğimiz gibi 154,280 adet domain kaydedilmiş. 14.08.2015 tarihi itibari ile bu rakam 67,091 adete düşmüş bulunmakta. Görsel olarak ifade edecek olursam; tarihlere göre kaydedilen domain adetinde bir grafik çıkarıldığında .berlin uzantısının yenilemesi geldikten sonraki büyük düşüşünü aşağıdaki grafikte görebilirsiniz.

berlin uzantısı grafigi

08.06.2015 Tarihinde 151,272 olan kaydedilen domain sayısı yenileme tarihlerinin gelmesiyle birlikte büyük bir düşüşle 22.06.2015 tarihinde 71,834 adete gerilemiş ve %52,5 i boşa düşmüştür.

BERLIN uzantısı yenileme ücretleri  Sol taraftaki resimde .berlin uzantısının ilk 5 en ucuz yenileme(süre uzatma) fiyatlarını görebilirsiniz.

Tabikide bu fiyatlardan sonra bir hevesle alınıp domainlerin boşa düşmesi hiçde yadırganacak bir durum değil.

 

BERLIN uzantısı kaydetme ücreti Sağ tarafta bulunan .berlin uzantısında yeni kayıt yapan ilk 5 yazmanın fiyat listesini görebilirsiniz.

Eğer en basitinden yatırımcıların nekadar parasının çöpe gittiğinin bir hesabını yapacak olursak.

Boşa düşen 55,000 domain için bu kaydetme ücretinin verildiğini varsayarsak (Nedeni : Firmaların belirli dönemlerde uyguladıkları promosyonlar ve ücretsiz domain kaydetme olanağı. Tabikide varsayımda bulunduğumuz rakam daha fazla olabilir.)

55,000 domain için $1,649,450 Dolar para harcandığını görebiliriz. Bu küçümsenecek bir rakam değil. Kendi görüşüm olarak yeni domain uzantılarının tamda neye hizmet ettiğinin bir kanıtı diyebilirim. 


Makaleyi daha fazla uzatmak istemiyor ve burada ara veriyorum. Elimde bir çok yeni domain uzantısı hakkında farklı istatiksel veriler mevcut. Bu aşamadan sonra makale için yazı dizisi şeklinde sizlerin istekleri doğrultusunda ilerlemeyi düşünüyorum.

Hangi Yeni Domain Uzantısı hakkında bilgiler edinmek istiyorsanız; lütfen makalenin altına yorumda bulunarak isteklerinizi belirtebilirsiniz. En çok istekte bulunulan ilk 5 Domain uzantısını makalemizin 2. bölümünde sizler için inceleyecek ve sonuçları sizlerle paylaşacağım.

Saygılarımla;

İyi günler, bol kazançlı domainler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huge Domains, Godaddy İhalelerinde Çok Büyük Bir Oyuncu.

Huge Domain bu aralar sizce de çok mu aktif ? Godaddy ihalelerinde ki en büyük …