Ana Sayfa / Genel / Domain Haberleri / WorldTradeCenter.com 20 Yıllık Domain Wipo’da KAYBEDİLDİ !!!

WorldTradeCenter.com 20 Yıllık Domain Wipo’da KAYBEDİLDİ !!!

20 yaşındaki WorldTradeCenter.com (DünyaTicaretMerkezi.com) domaini ve WorldTradeCenter.net domaini Wipo’ya açılan dava sonucunda kaybedildi. Domain Sahipleri DİKKAT !!! Konu hakkındaki görüşlerimizi ve dava hakkında ki detayları Makalemizde bulabilirsiniz. 

Merhaba Arkadaşlar,

Domain sahiplerini ilgilendiren çok önemli bir dava daha sonuçlandı. WorldTradeCenter.com ve .net uzantısındaki domainler için  Wipo ya açılan dava sonucunda el değiştirdi. Lafı daha fazla uzatmadan isterseniz detayları açıklayalım.

Dava Wipo hakem heyetlerinden olan Çek Tahkim Mahkemesi tarafından (On-line ADR Center of the Czech Arbitration Court (CAC).) sonuçlandırıldı.

Davacı : Dünya Ticaret Merkezleri Birliği (World Trade Centers Association, Inc ) Rodenbough Law tarafından temsil edilmiştir.

Davalı : Earth Plaza ( Worldtradecenter.com domaini 2 Kasım 1996 yılında kaydedilmiş, Domaintools un verilerine göre de Floridalı Earth Plaza şirketi 2002 yılından buyana domainin sahibi ancak kuvvetle muhtemel domainin ilk sahipleride olabilirler. )

Thedomains.com un bültenlerine göre 2011 yılında domain Aftermarket.com da listelenmiş ve satılığa çıkarılmış.

Davacı taraf olan Dünya Ticaret Merkezleri Birliği (World Trade Centers Association, Inc ) şirketi Amerikada World Trade Center markasını 15 Aralık 1987 yılında tescil ettirmiş.

İhtilaflı Domainlerden Worldtradecenter.net domaini 12 Mayıs 1998 yılında kaydedilmiş.

İhtilaflı domainler kaydedildikleri yıldan bu zamana aktif sayfa olarak kullanılmamış Screenshots.com un verilerine göre Haziran 2014 yılından itibaren aktif sayfa olarak kullanılmış (yada park sayfası).

Bu veriler ışığında Worldtradecenter.com domaini 9 Eylül 2001 de gerçekleşen terör saldırını anmak için belirsiz bir süre kullanılmış. İddianame de Aynı zamanda ihtilaflı domainlerin park sayfası olarak kullanıldığını ve bu park sayfalarında trafik yönlendirmek için 3. parti reklamların olduğu .net uzantılı ihtilaflı domainin de reklamların olduğu .com uzantısına yönlendirildiği yazılmakta.

Dava hakkında bu yazdıklarım davanın nereden açıldığını anlatmak amaçlıydı dava hakkındaki daha fazla detayları buradan bulabilirsiniz.

Arkadaşlar lafın kısası dava metninde davalı tarafı tek sıkıştırdıkları taraf şunlar;

  1. Davalı kaydettiği domainle aynı isimde tescilli bir marka var mı bilmek zorunda
  2. Davalı kaydettiği domaini kullanmayarak park sayfasına çekmiş ve bu sebepten kötü amaçlı kullanmış mı?
  3. Davalı kaydettiği domaini satmaya çalışmış mı ?

Yani diyorlar ki  sen tescilli bir markayı park sayfasına çekip reklam parası alamazsın, satmaya çalışamazsın, ve domaininde hak iddaa edemezsin.

Sizler için daha önceden yazdığım makalemde bu uyarılarımda bulunmuştum. 

Ancak benim anlamadığım nokta Davacı ve Davalı tarafın Amerikan vatandaşı olmasına rağmen bu dava neden Wiponun Çek Tahkim heyeti tarafından görülüyor ?

Milyon dolarlık domainlerini ve 20 yıldır elinde bulundurduğu domainlerini savunamayan insanların olduğu bir ekosistemde bana Domainciliğin altın kuralı olan ” İlk gelen alır “ kuralını kim açıklayabilir ? Davacıya sormak acaba akıllarından gelmedi mi ? Kardeşim sen 20 yıldır neredeydin daha yenimi aklın başına geldi diye ?

Benim anladığım Sektörde kural falan yok arkadaşlar tescilli domainleri alıyorsanız adamların vereceği her karara hazırlıklı olmalısınız.

Ne diyelim zaten piyasa çalkantılı bir halde iken bu tarz haberler yatırımcıları giderek şüphelendiriyor.

Bu tarz tehlikeli domainleri ellerinde barındıran arkadaşlarıma tavsiyem mümkün olduğunca kısa sürede domainin üzerine göstermelik de olsa bir site açmaları ve hiç bir şekilde domaini satmak için kimseyle iletişime geçmemeleri aksi takdirde yıllarca elinizde beklettiğiniz domainlerden olabilirsiniz. Çünkü kullanmamakta bir kötüye kullanım belirtisi 😀

Saygılarımla,

İyi Günler Bol Kazançlı Domainler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huge Domains, Godaddy İhalelerinde Çok Büyük Bir Oyuncu.

Huge Domain bu aralar sizce de çok mu aktif ? Godaddy ihalelerinde ki en büyük …