Ana Sayfa / Genel / Domain Haberleri / Tescilli Markaların Domainlerini Kaydetme Riskleri

Tescilli Markaların Domainlerini Kaydetme Riskleri

Çoğu zaman bazı tescilli markalara ait domainleri kaydetmekteyiz bu süresi bitip düşen domainler olduğu gibi farklı uzantılardaki boş domainler de olabiliyor. Bunların dışında tescilli markaların isimlerinin domainin içerisinde geçtiği durumlarda oluyor. Peki bu size herhangi bir risk oluşturuyormu yoksa riskin olmadığınımı düşünüyorsunuz ? Bu makalemizda tescilli markaların domainlerini kaydetme risklerini ele alacağız.

Merhaba Arkadaşlar,

Makale başlığımızda da yazdığı gibi Tescilli Markaların domainlerini kaydederken ne gibi durumlarla karşılaşabiliriz ve bu karşılaştığımız durumlara nasıl önlem alabiliriz bu makalede detaylı anlatmaya çalışacağım. Makalenin konusu çok detaylı olduğu için mümkün olduğunca anlaşılabilir ve kısa yazmaya çalışacağım umarım zevk alarak okur ve yeni bilgiler edinirsiniz.

Öncelikle Tescilli Marka ne demektir ona bir göz atmakta fayda var.

Tescilli Marka : 

 Şirketlerin isimlerini, ürünlerini ve hizmetlerini diğer şirketlerden farklı kılmak ve korumak için kullandığı bir semboldür. Tescilli marka endüstrilere ve şirketlere değindir, kişilerin özel ürünlerini korumaz.

Bunun yanı sıra tescilli marka; bir ismin, kelimenin, cümlenin, logonun, sembolün, tasarımın, resmin ya da bunların karışımını temsil edebilir.

Yukarıdaki tanımdan da yola çıkarak Tescilli Markalara örnek verecek olursak bir kaç adet yazayım Microsoft, Skype, iphone, Facebook vb gibi şirketlerin oluşturdukları orjinal isimler birer markadır ve koruma altındadırlar.

Bu ve bunun gibi koruma altında olan markaları eğer kalkıp bir cümle içerisinde geçirerek bu alan adına yatırım yapıyor ve para harcıyorsanız yaptığınız yatırımın hiçbir anlamı yoktur. Maalesef bu tarz alan adları için harcadığınız para çöpe atılmış bir paradan faksızdır. Firmalar bu tarz kötüye kullanımlarda WIPO(Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü) ya dava açarak elinizde bulundurduğunuz domainleri kolaylıkla almaktadırlar.

Örneklerle açıklayacak olursam

coca-colalife.com yada cocacolalife.com gibi markayla birlikte başına ve sonuna kelime ekleyerek alınan domainler hakkında açılan dava domainlerin firmaya transferi ile sonuçlanmıştır. Dava sonucunu buradan kontrol edebilirsiniz.


Bunun yanında aynı markanın harflerinin yerleri değiştirilerek yada bir harf eklemesi ile oluşan Typo Domainlerde kötüye kullanımın göstergesi olarak şikayetçi firmalara transfer ile sonuçlanmaktadır. Bir örnekle açıklayacak olursam instagram ‘ı bilmeyenimiz yoktur geçenlerde WIPO da görülen davaları sonucunda;

graminsta.com / insagram.com / instagam.com / instagra.com / instagran.com / instagr.com / instagrm.com

 gibi 18 adet domaini kendilerine transfer ettirmişlerdir. Görülen dava ve sonucunu buradan kontrol edebilirsiniz.


Peki aynı markanın farklı uzantılarını alsak sonuç ne olur diye merak edenlerde yok değildir aramızda. Bu durumda da maalesef domainler şikayetçi firmalara transfer edilmektedir. Örnek verecek olursak bir üstte verdiğimiz linkten dava açılan kişinin elinde bulundurduğu instagram.net yada ebay.com.co ve paypal.com.co davalarını örnek gösterebiliriz. Bu davaların hepsi dava açan Tescilli Marka sahibi firmaların lehine sonuçlanmıştır.


Şimdi gelelim herkesin bazen fikir ayrılığına düştüğü jenerik domainler ve Tescilli markalar arasında ki ilişkiye.

Bir Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile başlamak istiyorum cümlelerime

1995 yılında imzalanan 556 sayılı KHK nin 7. md. Düzenlenen mutlak red sebepleri işaretin tüm gerçek ve tüzel kişilerin kullanımına yasak olmasına ilişkindir. Yani bu işaret hiçbir şekilde marka olarak kullanılamaz.

Coğrafi kaynak, cins,vasıf,amaç,nitelik belirten işaretler hiçbir şekilde marka olarak kullanılamaz.Bu red nedeni herhangi bir ayırt edici özelliği olmayan, ticaret alanında tüm tacirlerin kullanımına açık olan işaretler ile, halkı yanıltıcı, kamu düzenine aykırı, toplumun dini ve ahlaki değerlerine aykırı düşen işaretlerin tesciline engel olma amacını gütmektedir.

Örneğin :

doktor” ibaresi sağlık sektöründe bir meslek grubunu tanımladığı için marka olarak tescil edilemez.

çilek” ibaresi sebze-meyve sektöründe bir cins olduğundan bu sektörde marka olarak tescil edilemez.
Labne” ibaresi güneydoğuda yaygın olarak bir peynir cinsi olarak bilindiğinden bu sınıfta marka olarak tescil edilemez.

Yukarıda yazmış olduğum kanun hükmünde karar nameyi tüm domain yatırımcısı arkadaşlarımın özellikle jenerik domain sahibi kişilerin bilmesi gerekmekte keza geçenlerde  hayat.com domaini için görülen wipo davasında sonuç şikayet eden firma lehine sonuçlanarak domainin transferine karar verilmiştir. Dava detaylarını türkçe olarak buradan bulabilirsiniz. Benim bu konuda ki fikrimi soracak olursanız eğer TAMAMEN YANLIŞ BİR KARAR olduğunu düşünmekteyim. Bu tarz davalarda domain sahipleri kendilerini nekadar iyi savunurlarsa bu gibi sonuçların daha az meydana geleceğini düşünmekteyim.

Burdan da yola çıkarak verilen örnek jenerik domainlerle Tescilli markalar arasındaki bu ilişkiyi anlamamıza yardımcı olacağını düşünmekteyim keza buna benzer başka bir örnek benim daha önce karşılaşmadığım bir durum olduğunu belirtmek isterim.


Yinede benim yaptığım bu kadar uyarıya rağmen tescilli bir markanın farklı uzantıdaki boşta bir domainin kaydettiniz ve bunun elinizden alınmaması için nasıl bir önlem alabilirim diye merak ediyorsanız size verebileceğim 2 tavsiyem var

Bunlardan ilki tescilli markadan önce domaini kaydetmiş olmanız gerekmektedir.

İkincisi ve bence en önemlisi kaydettiğiniz tescilli markanın tescil aldığı branşın dışında tescil başvurusu yapmanız olacaktır. Mesela marka teknoloji alanında tescillenmişse sizinde başka bir alanda tescil başvurusu yapmanız ve bunun onaylanması yatırım yaptığınız alan adı için hayati önem arz etmektedir. Böyle durumlarda WIPO tescilli alanlar farklı olduğu için ve herhangi bir kötüye kullanım kanıtlanamadığı için genelde davanın reddine karar vermektedir.

Bu durumun bir diğer örneğide alım yaptığınız alan adını parka çekmeyerek başka bir alanda içerisine basit bir script yada wordpress bir tema atarak elinizde bulundurmanız olacaktır. Sizlere önerim yatırım için aldığınız bu domainleri kesinlikle tescilli markayla satılıktır teklif verebilirsiniz gibi iletişime geçmemeniz olacaktır. Eğer böyle bir iletişim kurarsanız bu direk kötüye kullanıma bir örnek teşkil edecektir ve açılan dava sonucunda domaininiz dava açan tarafa transfer edilecektir. Teklifin onlardan gelmesini beklemeniz gerekmektedir ve eğer teklif gelmişsede mümkünse ilk teklifi reddetmeniz ilerde karşılaşabileceğiniz kötü durumlara engel olacaktır.


Bu yazdıklarım tamamiyle kendi görüşlerim olup sizlere mümkün olduğunca kendi karşılaştığım doğruları örnek göstermeye çalışıyorum bu konu hakkında eğer sizlerinde eklemek istediğiniz başka görüş ve fikirler varsa yada benim görüşlerime katılmadığınız alanlar eğerki var ise konu altıda yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Maalesef bu tarz konularda bulabileceğiniz kaynaklar kısıtlıdır ve uzmanlık isteyen bir alan olduğu içinde çoğu kişi bu konuda bir yönlendirme yapmaktan çekinmektedir. Benim bildiklerimin %100 doğru olduğunu iddaa etmemekle birlikte amacım sizlere kaynak oluşturacak bilgiler paylaşmaktır.

Umarım keyif alarak okumuşsunuzdur ve burada vaktinizi çalmamışımdır.

Saygılarımla,

İyi günler, bol kazançlı domainler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huge Domains, Godaddy İhalelerinde Çok Büyük Bir Oyuncu.

Huge Domain bu aralar sizce de çok mu aktif ? Godaddy ihalelerinde ki en büyük …