Ana Sayfa / Genel / Domain Haberleri / Sumo.com 1,5 Milyon Dolara Satıldı !

Sumo.com 1,5 Milyon Dolara Satıldı !

Sumome.com şirketi hayal ettikleri Sumo.com domainini 7 yıllık yoğun pazarlıkları sonucunda $1,5 Milyon Dolara Satın Aldı. Sumome.com kurucusu Noah Kagan’ın ders niteliğinde ki açıklamaları son makalemizde. Buyurun makalemize…

Merhaba Arkadaşlar,

Aşağıda Örnek vereceğim bir çok şirket yılda Milyon hatta Milyar Dolarla ciro elde ediyorlar. Bu şirketler kurulduklarında kullandıkları; ekli, takılı isimlerinin yerine premium, jenerik ve keyword domainleri tercih ediyorlar.

Örneklerle daha anlaşılır olacaktır;

  • Slack şirketi önceden SlackHQ.com domainini kullanıyordu,
  • Facebook şirketi önceden TheFaceBook.com domainini kullanıyordu,
  • Dropbox şirketi önceden GetDropBox.com domainini kullanıyordu,
  • Mint şirketi önceden MyMint.com domainini kullanıyordu,

Tüm bu şirketlerin yaptıkları bu seçimlerde müşterilerine ve içerisinde bulundukları sektöre iletmek istedikleri önemli bir mesaj var. Bu mesaj da; işlerini ve müşterilerini ne kadar ciddiye aldıklarının bir göstergesi olarak şirket isimlerini jenerik isimlere çevirmeleri.

Bir çok konumda şirketlerin jenerik domainlere yöneldiğinden bahsetmiştim. Bunun önemini de sizlere bu tweetim de espirili bir dille paylaşmıştım.

Şimdi gelelim Sumome.com kurucusu Noah Kagan ile yapılan Dnjournal‘da ki söyleşiye;

Öncelikle Noah Kagan’ın Facebook şirketinin ilk çalışanlarından birisi olduğunu belirtmekte fayda var. Ayrıca Sumome.com şirketi web’de trafik çözümleri sunan bir şirket.

Soru: Bu gibi Jenerik ve Premium Domainler kolay şekilde alınamıyor yada ucuza gelmiyor ve onu elde etme çalışmalarınızın özellikle mide ağrılarına dönüştüğünü anlamış bulunmaktayım. Gelin biz en başından başlayalım; Ne zaman ve Neden bu domaini takip etmeye karar verdiniz, Sahibi ile nasıl bağlantı kurdunuz ve bu süreçte müzakereler iki taraf içinde nasıl yürüdü.

Cevap Noah Kagan: Bu Domain ile ilgilenmeye 3 Nisan 2010 tarihinde başladık ve neredeyse bunu elde etmemiz 7 yıl kadar zaman aldı. İlk iletişime geçme çabalarımız sonuçsuz kaldı sonrasında Linkedin üzerinden iletişim kurabildik. Önceleri mesajlarımıza cevap alabilirken bu cevaplar bir anda kesildi. Bizde buna karşılık domaini alabilmek için 3 Broker kiraladık, ancak onlarda başarısız oldular. Sonrasında Domain sahibi ile telefonda görüşme fırsatımız oldu ve 7 rakamlı teklifimizi iletince niyetimizin ciddiyetini anladı. Nihayetinde, Domain Sahibine büyük teklifimi yaptım ve durumu sıkı bir şekilde sonlandırmaya yardımcı olan teklifimizin bir geçerlilik süresi olduğunu ve bu sürenin kati olduğunu belirtim. 

Soru: Öğrendiğimiz kadarıyla Domain Sahibi, geçen yılki Çin’in alım patlamasıyla birlikte sizden 10 milyon dolar istedi. Bu rakamı 1,5 milyon dolara düşürmeyi başardınız ve hala çok önemli bir yatırım. Sumo.com’a yaptığınız yatırımın geri dönüşü sizin için nasıl olacak?

Cevap Noah Kagan: Sumo.com için evet başlangıçta 10 milyon dolar istediler ve ben de onlara deli olduklarını söyledim. Bu Domain Yatırımımıza uzun vadeli bir yatırım olarak bakıyorum. Marka değeri, işe alma ve kişisel memnuniyet, bence bir yıl içinde harcamamızı telafi etmelidir. Domainin Satın alma işlemini aylık ödemelerle yapılandırdık, böylece bir kerede Domaine verdiğimiz rakamı harcamak zorunda kalmadık ve bu da yatırımın bizler için daha makul olmasını sağladı. Yaptığımız bu yatırım sonucunda; Piyasa da fiili olarak sonsuza kadar SUMO markasının sahibi olmak benim için paha biçilemez.

Soru: Son iki yılda yüzlerce yeni alan adı uzantısı yayımlandı. Domaininizin .com uzantısını elde etmek için yaptığınız büyük nakit harcamasından ziyade bu yeni uzantılardan birini kullanmayı hiç düşünmüştünüz mü?

Cevap Noah Kagan: Evet, sumo.ly ve  sumos.com’a sahibiz ve sumo.me’yi satın almaya çalışırken 2 yıl harcadım. Neyi istediğimizi bildiğimiz içinde bu alımlar sanki firma için ikinci sırayı alıyor gibi hissettim. Gayrimenkulde olduğu gibi, dünyada sadece bir Beverly Hills var ve orada yaşamak çok pahalı. Ancak herkes bilir prestijli bir hayat için yaşanacak en güzel yerlerden birisi Beverly Hills dir .Com uzantısıda sizlere burada yaşama fırsatı verir .com uzantısı için Hislerim tam olarak işte buydu. Bence kesinlikle yeni uzantılarda (.IO yada başka bir uzantı) yatırım yaparak; Santa Monica’da  büyük ve ferah bir yaşam yaşayabilirsiniz ancak bir .Com uzantısı ile arasında büyük farklar var. 

Soru: Böyle büyük bir şirkette isim değiştirmenin zor olduğunu düşünüyorum. Sumome.com dan Sumo.com‘a geçiş yaparken siz ve ekibiniz nelere dikkat etti ?

Cevap Noah Kagan: Bu süreç tam bir kabustu, Öncelikle kaç tane yer ve logoda adınızın göründüğünü bilmiyorsunuz. Bu yerlerde logomuzu ve adımızı değiştirerek 2 ay geçirdik. Yüksek Bütçeli bir domain satın alan herkesin de PR maruziyetini önlemek için satın almayı kaldıraç olarak yapması gereken şeyler vardır. Bizlerde özellikle şunları yaptık;

  • Yeni adımızla birlikte logomuzu güncelledik,
  • SumoMe’den bahsedilen her yer tekrar incelendi,
  • Linkedin profillerimizin hepsi güncellendi,
  • Yeni Domainimize ait sosyal medya hesapları alındı
  • Bu blog ve buna benzer birçok haber sitelerinde makalelerimiz yayınlandı ve bilgi paylaşıldı.

Soru: Bu önemli Domain haberi ile ilgili okuyucularımızın ilgisini çekeceğini düşündüğünüz başka ayrıntılar var mı?

Cevap Noah Kagan: Israr direnci yeniyor. Almak istediğiniz şey için Israrlı olmalısınız.Belirlediğiniz bir domaini almak için ısrarlı olmalı ve işleme en kısa sürede başlamalısınız. Eğer bu satış işleminde en başa dönebilecek olsaydım iki şeyi değiştirmek isterdim. Birincisi sahte bir email hesabı kullanarak satıcıyla iletişime geçmek isterdim. Bu sayede satıcının gerçek alıcının kim olduğunu öğrenmesini engelleyebilir ve daha kolay pazarlık yapabilirdim. İkincisi ise Domaini daha erken almak için baskı kurmalıydım, eğer bu şekilde yapsaydım belki de 1 Milyon Dolar daha ucuza alabilirdim.

Facebook taki ilk çalışanlardan birisi olan Noah Kagan’ın bu satış işleminde ki deneyimleri bizler için çok önemli. Muhtemelen bu satış daha önceki yıllarda gerçekleşseydi bu domaini daha ucuza alabilirdi. Bu bakımdan söylediği son cümlelerde haklılık payı var diye düşünüyorum. Bunun yanında Sumo.com domaini bu pazarlık başlamadan 2 yıl önce yani 2008 yılında sadece $150,000 dolara Rob Barbour tarafından alındığını da belirtmekte fayda var.

Bu her domain için bir kıstas olmasa da bize jenerik domainlerin her yıl üzerine %100 lük bir rakam koyarak değerlendiğini göstermekte.

Firma Sumome.com dan Sumo.com‘a geçişini güzel bir açıklamayla buradan duyurdu incelemenizde fayda var.

Ayrıca bu satış işleminde ödeme; $500,000 Dolar peşin geri kalan $1,000,000 dolar ise 5 yılda taksitler şeklinde yapılacak.

Firmanın bu satış ile PR çalışmasını çok başarılı yaptığını belirtmeden edemeyeceğim. Çünkü çok sistemli bir şekilde haber konusu oldular ve bu sayede popularitelerini iki katına rahatlıkla çıkardılar diyebilirim.

Saygılarımla,

İyi Günler, Bol Kazançlı Domainler.

Mail Bültenimize Üye Olun, Gelişmeleri Anında Öğrenin.
Mail Adresiniz Hiçbir Şekilde Paylaşılmayacak Ve Spam Mail gönderilmeyecektir. @BilgeDomain

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Namescon 2017 Domain Konferansında Satılan Satılmayan Domainler

Namescon Domain Konferansı tüm hızıyla devam etmekte Domain Konferansında Satılan ve Satılmayan tüm Domainleri ve …