Ana Sayfa / Genel / Onur Kocayiğit’in Kaleminden 2014 Genel Değerlendirmesi

Onur Kocayiğit’in Kaleminden 2014 Genel Değerlendirmesi

2014 Yılı Kısa Karakterli Domain sektöründe uğraşanlar için çok hareketli geçti. Bu anlamda sektörün en iyilerinden birisi olan Onur Kocayiğitten bir değerlendirme yapmasını istedim. O da aşağıda ki değerlendirmesini Bilge Domain okuyucuları için kaleme aldı buyrun makalemize.

Beni kırmayarak kaleme aldığı bu makale için sevgili dostum Onur Kocayiğit'e Çok Teşekkür Ederim. Yazmış olduğu değerlendirmeler bir çok domain yatırımcısının yatırımlarına yön verecek nitelikte değerlendirmelerdir.

Lafı daha fazla uzatmadan sözü Varyemeze verelim.


2014 yılının kısa alan adları anlamında değerlendirmesine başlamadan önce 2015 in tüm alan adı yatırımcılarına hayırlı, uğurlu ve yanında bol sıfırlı rakamlar içeren satışlar getirmesini temenni ederim. Sektörde en fazla yakındığımız konu yaptığımız işi anlatan, yeni yatırımcılara yol gösterecek ve yurt dışındaki alan adları ile ilgili güncel haberleri bize sunacak Türkçe blogların bulunmamasıydı. 

Bu anlamda yakın dostum olan Mehmet Ergül’ün Bilge Domain'i açarak sektöre kazandırması 2014 ün en güzel haberlerinden biri oldu. Kendisine özellikle teşekkür edip, bu yolda başarılar dilerim.

2014 senesinin 3. Domain etkinliğinde de bahsettiğim üzere kısa alan adlarında sadece rakamlardan oluşan .com uzantılı alan adları için ciddi anlamda değer kazandığı bir yıl olduğunu belirtmiştim. Etkinliğe katılamayanlar için kısaca özet geçmek gerekirse, Uzakdoğu piyasasında rakamlardan oluşan alan adları oldukça popüler. Bunun en büyük nedeni ise alfabelerinde bulunan harf sayısının fazlalığı, kolay ezberlenememesi ve şekillerden dolayı meydana gelen kavram karmaşası. Buna çözüm olarak ise her rakama anlam yükleyerek karşı tarafa istek ve arzularını kısa sürede anlatabilmeleri diyebilirim. Örnek verecek olursak (bu örnek birebir anlamı karşılayan örnek değildir): “Bugün hazırlandığım sınav kötü geçti.” gibi bir cümleyi “15264” gibi bir rakamla karşı tarafa kolayca anlatabilmektedirler. Yani kısa sürede rakamsal kombinasyonlar aracılığıyla iletişim kurar hale geldiler. Bu da rakamlardan oluşan alan adlarının kısa süre içerisinde prim yapmasını sağladı. Bilge Domain'in arşivinde kolaylıkla bulabileceğiniz rakamların ne anlamlara geldiği bilgisini içeren makale sonrası (ör: 4 rakamı olumsuzluk, ölüm, kötülük; 8 rakamı mutluluk, şans, güzel olaylar) bu konuda net bir fikir edinebilirsiniz.

2014 senesi özellikle 3 ve 4 rakamlı .com ve .net alan adlarının fiyatlarının arttığı bir sene oldu.4 rakam .net alan adları içerisinde “4” rakamı bulunmuyorsa senenin başında ortalama  $50-$100 aralığında alıcı bulurken 2014 senesi sonunda bu ortalama değer $200-$350 aralığına yükseldi. 4 Rakam com alan adları içerisinde “4” rakamı bulunmuyorsa ortalama $5k seviyelerinden $7,5k-$15k seviyelerine yükseldi.

Yılın en fazla şaşırtan olayı ise 2014 senesi başlarında 5 rakam (NNNNN.com)  tüm .com alan adlarının tükenmiş olmasıydı. Bu süreç o kadar hızlı gerçekleşti ki birçok yatırımcı durumu bile fark edemeden kayıt fiyatına alabilecekleri ($9) bu alan adları $500-$1000 gibi rakamları görmeye başladı. Özellikle ”4” rakamını içermeyen 5 rakamlı .com domainler an itibari ile ortalama $200-$300 aralığında kolayca alıcı bulabilmektedir (ör: 16235 .com, 56791 .com vb…). “8” rakamı içerenler ise daha yüksek fiyatlara gitmekte.

Yatırım bütçesi yüksek olmayanlar için 2015 senesinde $69-$100 aralığında “4” rakamını içeren NNNNN.com alan adlarını portföylerine katmalarını önerebilirim. Bu alan adlarında değer artışının devam edeceğini düşünüyorum. Hatta bu furya o kadar ileri boyuta ulaştı ki 6 rakamlı bazı alan adları da yavaş yavaş alınmaya başlandı. 

Günümüz teknoloji çağı ve zaman hepimiz için oldukça önemli. Bunun farklında olan birçok firma ve internet sitesi hayatımızı kolaylaştırmak ve zamandan kazanmak için mobil uygulamalar, yazılımlar çıkartmaktadır. Bunun yanı sıra hizmet verdikleri internet sitelerine kısa sürede ulaşımı sağlamak için de alan adlarını kısaltmak için ciddi bütçeler ayırmaya başladılar.

Bunun en net örneği ise her zaman söylediğimiz Facebook firması, Fb.com alan adı için 8,5 milyon dolarlık bir bütçe ayırarak alan adını kısalttı. (Facebook’un evrimi: Thefacebook.com =>> Facebook.com =>> Fb.com) Bu da kısaltma alan adlarının ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Özellikle Twitter, Instagram gibi firmaların prestiji haline gelen sosyal medyada, mesajlarda karakter sınırlaması olması birçok firma ve proje sahibi için alan adlarını kısaltmaya mecbur hale getirdi. Markalarına ait kısa alan adlarını alarak bu mecralarda kısaltılmış alan adlarını kullanmaya başladılar. Bu da kısa alan adlarının değerlenmesi sürecinde ciddi bir paya sahip oldu.

2014 senesi ile birlikte ciddi araştırmalarımın olduğu uzmanlık alanım olan 4 harf com (LLLL.com) alan adları da değerlenmeye devam etti. Tamamı Premium harflerden oluşan LLLL.com alan adları 2014 başlarında $150-$200 aralığında alınabilirken günümüzde ortalama $250-$300 aralığına yükseldi.

Harf kalitesi ve istatistiksel bilgilere önceden Domainom için hazırlamış olduğum makaleden ulaşabilirsiniz.  

Tekrar hatırlatmakta fayda görüyorum, global bir mali kriz olmadığı sürece LLLL.com alan adları değerlenmeye devam edecektir. Belki de 2015 senesi premium harf içeren bu alan adları için (LLLL.com) uygun fiyata alınabilir son sene olacak.Geçtiğimiz sene LLLL.com‘ larda en fazla dikkatimi çeken olay ise içerisinde aynı harfi tekrarlayan LLLL.com ların türevlerine göre daha iyi fiyata gitmeleri oldu (ör: aabc[.]com, baac[.]com, bcaa[.]com vb…).

Harf kriteri açısından değerleme yapmak gerekirse önceki senelerde fazla değerli görmediğimiz “k”, “b”, “l” ve göreceli olarak da “z” harfleri LLLL.com içerisinde değer kazandı. Harf sıralamasında ise bir değişiklik olmadı. Güncel satış haberlerini LLLLsales.com üzerinden öğrenebilirsiniz. 

Son olarak 3 karakter .com alan adlarından da bahsederek konuyu sonlandıracağım. CCC.com diye tabir ettiğimiz bu alan adları 2013 sonlarında ciddi anlamda değer kazanmıştı. 2014 senesi ise bu alan adları için altın çağın başlangıcı oldu desek abartmış sayılmayız. En kötü kombinasyon ve harf kriterine sahip bir CCC.com domain günümüzde $220 gibi oldukça yüksek taban fiyatlardan satılmakta. Harf kalitesi ve kombinasyon güçlendikçe $10k lı rakamları dahi günümüzde görebilmekteyiz. Yatırım için henüz çok geç diyemem ama tren bu alan adları için kaçmak üzere. 

Konuyu sonlandırmadan önce biraz da kendimden bahsetmek isterim. 2014 senesi benim için makine mühendisliğini bırakarak alan adı sektörüne tamamen geçiş yaptığım bir sene oldu. Yüksek lisans eğitimimi dışarıda tutarsak tamamen sektör değişikliği yaptım.  Tabi bu benim için oldukça büyük bir riskti ama bu süreci yatırımını yaptığım kısa domainlerin değerlenmesi ile yumuşak bir geçişle atlattım. Portföyümü güçlendirerek ve güzel satışlar ile 2014 senesini sonlandırdım.

Tabi bu işi profesyonel olarak yapmak için bir firma ya da marka altında çalışmak gerekiyordu. Bunun için de Markapol Domains firmasını 2014 senesinin ortalarında faaliyete geçirdim. 2015 senesinden alan adı yatırımcılığı anlamında beklentilerim oldukça yüksek. Bunun için de çalışmalara devam edeceğim. Birçok yatırımcının aksine “Domainciliği” bir hobi olarak değil bir geçim kaynağı olarak görmekteyim. Bu da yaptığım işi daha fazla ciddiye almama neden oluyor.

Bu sektöre yeni katılacaklara tavsiyelerim yine aynı: Farklı olmak zorundasınız ve çok fazla araştırma yapmanız gerekiyor. Rekabet gün geçtikçe artıyor. Bu nedenle kayıt fiyatına alınabilir durumdaki alan adları ile bir yere gelmeniz oldukça güç. Belli bir bütçe ayırarak maddi değeri olan kısa alan adlarına yönelmenizi tavsiye ediyorum. 2015 senesi hepimize sağlık, mutluluk ve kısa alan adı yatırımcıları için özellikle şans getirsin. 2015 senesinde uzun zamandır söz verdiğim blog yazarlığına başlıyorum. 

Değerlendirmelerime blog.markapol.com üzerinden ilerleyen günlerde ulaşabilirsiniz.


Yapmış olduğu değerlendirmelerden ötürü Onur Kocayiğit'e tekrardan çok teşekkür ederim ve sektördeki başarılarının daim olmasını dilerim. Umarım zevk alarak okuduğunuz bir makale olmuştur.

Saygılarımla,

İyi günler, bol kazançlı domainler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huge Domains, Godaddy İhalelerinde Çok Büyük Bir Oyuncu.

Huge Domain bu aralar sizce de çok mu aktif ? Godaddy ihalelerinde ki en büyük …