Ana Sayfa / Genel / Kısa Karakterli Domainler Hakkında Farklı Bir Bakış Açısı

Kısa Karakterli Domainler Hakkında Farklı Bir Bakış Açısı

Arkadaşlar Bazı Konularda Eksik Gördüğüm Forum Konularından Kısa Karakterlerli (Kısaltma Özelliği Taşıyan) Domainler Hakkında Yabancı Sitelerden Yaptığım Araştırmalar Ve Kendi Yorumlarımla Sizlere Beğenebileğinizi Düşündüğüm Bir Makale Daha Hazırladım.

Bir Çok Farklı Domain Forumlarında Hararetli Domain Tartışmalarının Başında Harf Kalitelerinin Nasıl Yapıldığı Konusunda. Hangi Harfin Değerli Hangilerinin Değersiz. Kime Göre Değerli Kime Göre Değersiz Olduğu Hakkında Tartışmalara Benim Gibi Sizlerde Denk Gelmişsinizdir.

Bu Konu Altında Birazda Olsa Bu Konuya Açıklık Getirmeye Elimin Ve Bilgimin Yettiğince Sizlere Yardımcı Olmaya Çalışacağım.

İki Farklı Yanılma Olması Olası Bir Durum Bunlara Gelicek Olursak Elindeki Domainin Değerini Bilmeyen Kullanıcılar Veya Elinde Bulundurduğu Değersiz Bir Domaine Çok Yüksek Değer Veren Kullanıcılar.

Kısa Karakterli (Kısaltma Özelliği Taşıyan) Domainlerde Değerli Ve Değersiz Harf Tartışmaları Çok Önemli Tartışmalardır. Ve Söylemek Gerekirse Quad Premium (Hepside Kaliteli Harf Olanlar) İle Sadece Triple Premium(3 Harfi Kaliteli Harf Olanlar) Yanında + Y yada + W (Yada Örnekler Çoğaltılabilir) Harfleri Olanlar Arasındaki Fiyat Farkı Gün Geçtikce Artmaktadır.


Son Kullanıcı Fiyat Değerlendirmesi

Bir Not Olarak Son Kullanıcı Fiyatı Değerlendirmesi Olayına El Atacak Olursak. İnsanlar Tatmin Olmayı Yaptığı Yatırımın Değer Kazanabilecek Potansiyelde Olduğunu Duymayı Severler Ve Her Forumda Domain Değerlendirme Başlığı Altında Kendi Domainlerini Başkalarının Görüşlerine Sunarlar. Sizlerde Şahit Olmuşsunuzdur Buralarda Yapılan Yorumların En Başında Domaininizin Satıcı(Reseller) Alış Fiyatı XX lira Yada Son Kullanıcı(End User) Alış Fiyatı XXX Liradır Şeklinde İçerisinde Birçok Soru İşareti Dolu Olan Yorumlar Yapılmaktadır. Yada Yaptığınız Yatırımın Ölü Yatırım Olduğunu Söyleyenlerde Çıkabilir.


Ancak Burada Bilinmesi Gereken En Önemli Şey Son Kullanıcıyı Bulmanız Ve Alım Yaparken Kazanç Saglayacak Yatırımlar Yapmanızdır. Eğer Kısa Karakterli Domainlere Yatırım Yapıyorsanız Ve Alım Yaptığınız Domainin Sizin Eder Fiyatınızı Bulması İçin Yapmanız Gereken Tek Şey Zaman Ve Sabırdır. Bu Bransta Yatırım Yapan Kişilerin Sabırlı Olması Gerekmektedir.


Yani Sözün Özü Son Kullanıcı Fiyat Değerlendirmesi Yada Satıcı(Reseller) Fiyatı Diye Bir Şey Sizin Sonuca Direk Etki Ettiğiniz Bir Konudur. Sonucta Bir Reseller(Satıcı) Da Sizin İcin Son Kullanıcı Olabilir Nasılmı  Elinizdeki Domaini Ole Bir Fiyata Satarsınızki Alıcı olan Reseller a O Domaini Belkide Birdaha Elinden Cıkaramayacaktır. Bu Söylediklerim Tamamen Sizin Becerinizle Şekillenecek Bir Olaydır.Kısaltma Dilleri :


Bu Zamanda İnternet Ortamında En Çok Konuşulan Dil Olarak İngilizcenin Konuşulduğunu Düşünürsek Kısaltmalarında Potansiyel Olarak İngiliz Dilinde Yapıldığını Düşünmemiz Bir Hata Olmaz 
Ancak Unutulmaması Gereken Bir Şeyde Farklı Dillerdeki Seçimlerin Kısakarakterli Domain Yatırımı Yapan Arkadaşlarımın Da Dikkatini Çektiği Gibi Farklılık Göstermesidir Peki Bu Farklılıklar Nelerdir ?

Birkaç Örnek Vermem Gerekirse Bunları Aşağıda Sıralayabilrim

  • Z ve W Harfi Almanlar İçin Güzel Harflerdir
  • H Harfi Fransız Dilinde (Bazı İstisnalar Dışında) Var Olmayan Anlamında Kullanılmaktadır
  • K Harfi Romancada Hicbirşey(Nothing) Anlamındadır
  • Q ve X Harfleride Çinlilerin Çok Fazla İstek Gösterdikleri Harfler Olmaktadırlar

Bu Şekilde Örnekleri Çoğaltabiliriz.Satış Fiyatları :

İngilizcede Konuşma Dilinde Kullanılan Anlamsız Kısaltmalı Domainlerin Dünyanın Yaklaşık 5 te 1 İne Hitap Eden Çinde Belki De Bir Anlam İfade Ediyor Olması Yadırganacak Bir Şey Değildir. Ancak Yinede Bu Kadar Buyuk Bir Kitleye Sahip Olan Çinde Yapılan Satışlarla İngilizce Konuşan Avrupa Ulkelerinde Yapılan Domain Satışları Arasında Çok Büyük Farklılıklar Görülmektedir. Bunun Birincil Sebebi İse İnternet Ortamındaki En Yaygın Dilin İngilizce Olması Ve Çoğu Kullanıcının da İngilizce Biliyor Olmasından Kaynaklanmaktadır. Ancak bu Durum Gelecekte Değişiklik Gösterebilir Bunun Değişmeyeceğini Kimse Garanti Edemez Çünkü Değişmeyen Tek Şey Değişimin Ta Kendisidir Ülkelere Ait Domain Uzantıları ccTLD :

Pek çoğumuz Tarafından İhmal edilen Ancak Mantıklı Yatırımlarla Güzel Karlar Bıraktıran bir Şeyde Ülke Uzantıları.  Avrupa’da Küçük Bir İşvereni Örnek Verecek Olursak Diyelim ki O Kişi Bir Fransız Ve Adam Bir Domain Almak İstiyor Ancak Almak İstediği Domaininde .com ve .net Uzantıları Dolu Bu kişi Sizce İlk Hangi Uzantılara Yöneliyor ?

Tabikide Kendi Ülkesinin Uzatısı olan Domainlere

Bunun Nedenide Daha Cok Hedef Kitleye Yönelik Bir Ulaşım Yolu Olmasıdır. Ancak Yinede En Çok Tercih edilen .com Uzantısıdır 


Harflerin Önemi :

Harfler Konusunda Bir Çok İstatistik Mevcuttur Burada İngilizce Kısaltma Özelliği Taşıyan Domainler Üzerinde Durduğumuz İçin Size Bu Konuda Yardımcı Bir Bilgi Vermem Gerekirse Başlangıç Harflerinin Önemi Büyüktür Yaptığınız Yatırımda Geri Dönüş Alabilmeniz İçin. Eğer Başlangıç Harfleriniz Potansiyeli Yüksek Harflerden Oluşuyorsa Daha Çabuk Elinizden Çıkarma Şansınız Vardır Demektir.


Ortak Kelimeler :

Daha önceki Başlıkta da Belirttiğim Gibi Bazı Harfler Son Kullanıcılar İçin Tercih Sebebi Olabiliyor Peki Hangi Durumda Tercih Sebebi Olabiliyor Diyorsanız Örnek Vermek Gerekirse “ E ” Harfi Birçok Gelişmiş Sitelerde Başta Yada Sonda Kullanarak Elektronik Anlamı Vermekte. Uluslar Arası Kullanım Alanlarına Yer Etmiş Bazı Harfler 

  • O” Online,
  • L” Limited,
  • V” Virtual (Sanal)
  • A” Association or Agency (Dernek Yada Ajans)


Daha Bunlar Gibi Farklı Örnekleri Çoğaltabiliriz.


Marka Potansiyelli Kelimeler :

Burada Arkadaşlar Bazı Harfler Kısaltma Olarak Çok Fazla Değerli Olmasa da Bunların Birleşmesi Sonucu Oluşturdukları Kombinasyonlar Değerlidir Peki bu kombinasyonlar Nelerdir Bilinen En Değerlileri CVCV(Sessiz – Sesli – Sessiz – Sesli ) ve VCVC (Sesli- Sessiz – Sesli- Sessiz) Harf Kombinasyonlarıdır. Bunların Çok Değerli Olmasının Başında Çok Çabuk Hatırlanıyor Olmaları Birde Anlaşılabilirlik Açısından yabancıların Kullandıkları Bir Terim Olan Phone Test (Telefon Testinin Geçen Domainler) Konuşulan Harflerin Çok Temiz(Anlaşılabilir) Olması Gelmektedir.


Yatırım Yaptığınız Domainlerde Bu Yüzden Kendi Kendimize Sormakta Fayda Var Acaba Benim Domainim Çabuk Hatırlanır Cinstenmi Diye.

Umarım Keyif Alarak Okumuşsunuzdur.

İyi günler, Bol Kazançlı Domainler.

Mehmet ERGÜL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huge Domains, Godaddy İhalelerinde Çok Büyük Bir Oyuncu.

Huge Domain bu aralar sizce de çok mu aktif ? Godaddy ihalelerinde ki en büyük …