Ana Sayfa / Genel / Domain Haberleri / ICANN nedir?

ICANN nedir?

İnternet ve domain yatırımcılığıyla uğraşan herkesin bildiği bir kuruluş olan ICANN hakkında Domain Brokerlarının işlerine yarayacak bazı bilgileri bu makalemde sizlerle birlikte paylaşacağım. Klasik ICANN terimlerinden çok sizlere kendi amaç ve hedefinizde ICANN ‘i nasıl kullanabileceğinizi anlatmaya çalışacağım umarım keyif alırsınız.

Öncelikle ;

 • Soru: ICANN nedir?
 • Soru: ICANN ’e akredite olmuş bir şirket transfer yada farklı işlemlerde sizi çok uğraştırıyor yada itilaflı durumlarda ICANN ’de nereye şikayetlerinizi iletmelisiniz?

Yukarıdaki sorduğumuz soruların cevaplarını arayalım ancak karmaşık terimlerden çok basite indirilmiş haliyle.

icann

Soru: ICANN nedir ?

Cevap: ICANN Kuruluşu Internet Corporation of Assigned Names and Number kelimelerinin baş harflerinin kısaltmasından oluşan Türkçe anlamıyla İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu dur. Bu kurum kendi tabiriyle kar amacı gütmeyen internetin kararlılığını ve bütünlüğünü desteklemek amacıyla birlikte çalışan küresel internet topluluklarıdır. Yani ICANN internetin kullanıcılara belirli kurallar çerçevesinde ulaşa bilemesi için tüm Teknik, İdari ve Politik görevlerinde sorumlu bir kuruluştur. Özellikle Domainler ile ilgili başvurulabilecek en üst merci olarak tanımlasak hata etmiş olmayız.

Bir Domain Uzmanı içinde en önemli durum da yukarda yazmış olduğum son cümle oluyor. Şimdi gelelim diğer sorularımızı cevaplamaya.


Soru: ICANN ’e akredite olmuş bir şirket transfer yada farklı işlemlerde sizi çok uğraştırıyor yada itilaflı durumlarda ICANN ’de nereye şikayetlerinizi iletmelisiniz?

Cevap: Bu konuda isterseniz öncelikli olarak ICANN ’in kendisine yapılan bazı şikayetlere verdiği cevapları inceleyelim. Böylelikle size bazı konularda yön verecek bilgileri de bulabilirsiniz.


Soru: Domainimi kayıtlı olduğu firmadan başka bir kaydedici firmaya nasıl transfer edebilirim?

Cevap: Eğer alan adınızı (Domaininizi) ICANN’a akredite olmuş iki farklı firma arasında transfer etmek istiyorsanız, transfer yapmak istediğiniz firmaya işlem başvurusu yaparak süreci başlatabilirsiniz. Başvuruda bulunduğunuz kaydedici firmanın Domaininizi transfer edebilmesi için size transfer formu göndererek onay vermeniz isteyecektir. Eğer bu onay formuna cevap vermezseniz yada işlem başlangıcı için form oluşturmamışsanız transfer isteğiniz işleme alınmayacaktır.

Aynı zamanda geçerli kaydedici firmanızda kendisinden çıkış yapacak Domain için sizden transfer talebinizi doğrulamanızı isteyebilir.


Soru: Kaydedici firmam benim Alan adı transfer isteğimi reddediyor. Bu durumda ne yapmalıyım?

Cevap: Bir kaydedici firma yasal olarak aşağıdaki gibi bazı sınırlı durumlarda transfer talebinizi reddedebilir.

 1. Kanıtlanmış dolandırıcılıklarda.
 2. UDRP(Alan adları uyuşmazlıkları çözüm prosedürü) uyuşmazlıklarında
 3. Mahkeme Kararıyla.
 4. Transfer talebini gerçekleştirin kişinin kimliği hakkında makul bir anlaşmazlık var ise.
 5. Bir önceki kayıt döneminde kaydedici firmaya olan borcun ödenmemesi nedeniyle Domain bekleme durumundaysa.
 6. Domaini elinde bulunduran kişinin hızlı yazılı itirazında.
 7. Alan Adınızın transferi kilitli durumundaysa (Kaydedici firmalar kilit durumunu kaldırmak için isim sahiplerine kolay erişilebilir ve makul araçlar sağlamalıdır. Yardım için Kaydedici Firmanıza başvurabilirsiniz.)
 8. Alan adınız Kaydedildikten sonra 60 günlük bekleme sürecindeyse.
 9. Alan adınız bir önceki transfer işleminden sonraki 60 günlük süreyi doldurmamışsa.

Domaininizin Kayıt Firması transfer isteğinizi reddediyorsa geçerli bir sebep belirtmek zorundadır. Bu nedeni öğrenebilmeniz için Kayıt Firmasına destek talebinde bulunabilirsiniz.


Soru: Domain Kayıt Firmam benden domainimi transfer edebilmem için bir ücret istedi. Buna izin veriliyor mu?

Cevap: Evet Kaydedici Firmalara bu hizmetleri için kendi fiyatlarını ayarlamalarına izin verilir.


Soru: Benim transfer isteğim yukarda yazmayan bir sebeple reddedildi, ya da ben onların yazdığı nedenleri kabul etmiyorum. Ne yapabilirim?

Cevap: Eğer transfer talebiniz mevcut Kaydedici Firma tarafından reddedildiğine inanıyorsanız, Kaydedici Firmanızdan transfer hakkında destek talep edin. Transfer politikalarına karşı gelen ICANN akredite Kayıt Firmaları hakkında ICANN üzerinden işlem yapılabilir.


Soru: Benim Domainim onayım olmadan başka bir Firmaya transfer olmuş. Ne yapabilirim?

Cevap: Eğer Domaininiz sizin izniniz olmadan başka bir Firmaya transfer olmuş ise Kaydedici Firmanız ile iletişime geçin. Transfer politikalarına karşı gelen ICANN akredite Kayıt Firmaları hakkında ICANN üzerinden işlem yapılabilir.


Soru: Domainim haberim olmadan Başka bir Firmaya transfer olmuş ve şimdi başka birisinin elinde gözüküyor. Ne yapabilirim?

Cevap: Bu durumda kaydedici firmadan transfer onay mailinin Form of Authorization (FOA)  kopyasını isteyin burada kaydedici kişimi yoksa domain üzerine atadığınız yönetici tarafındanmı onaylandığını belirleyin eğer herhangi bir ihlal durumu var ise Transfer politikaları gereği işlemin iptali ve domaini geri alma hakkınız vardır.

Kaydedici firmadan aldığınız onay maili kopyasını domaininizin transfer edildiği diğer firma yetkililerine ileterek konu hakkında yardım talep ediniz.

Yukarıdaki yazmış olduğum bazı soru-cevapların dışında sizin daha farklı bir probleminiz var ve buna çözüm yolu arıyor iseniz yapmanız gereken ICANN ’in aşağıda vermiş olduğum linkte durumu rapor edebilirsiniz ancak İngilizce bilginizin olması gerekiyor durumu anlatabilmeniz için

http://reports.internic.net/cgi/registrars/problem-report.cgi


Bu makalede farkındalık yaratmak istediğim husus bazı durumlarda Kaydedici Firmaların kural dışı uygulamaları, destek taleplerinize geç cevap vermesi yada vermemesi, transfer de size sıkıntılar yaratması durumlarında yalnız olmadığınızı bilmeniz ve size sıkıntı yaşatan Firmalara ICANN Kuralları hakkında bilgili olduğunuzu göstererek yapılan davranışın kurallara aykırı olduğunu söylemeniz bir çok Firma tarafından direk dikkate alınarak probleminizi daha rahat çözüme ulaştırmanızı sağlayabilir.

Umarım zevk alarak yeni şeyler öğrenmişsinizdir.

Saygılarımla, İyi günler.

Bol kazançlı domainler.

Mehmet ERGÜL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huge Domains, Godaddy İhalelerinde Çok Büyük Bir Oyuncu.

Huge Domain bu aralar sizce de çok mu aktif ? Godaddy ihalelerinde ki en büyük …