Ana Sayfa / Genel / Domain Firmaları / ICANN Domain transfer politikalarında değişikliğe gitti !

ICANN Domain transfer politikalarında değişikliğe gitti !

ICANN Domain transfer politikalarında değişikliğe gidiyor. Bu değişiklik 01/Aralık/2016 tairihinden itibaren uygulamaya alınacak. Peki bu değişiklikte biz Domain yatırımcılarını ilgilendiren hususlar nelerdir? Buyrun makalemize…

Merhaba Arkadaşalar,

Uzunca bir aradan sonra tekrar sizlerleyim. Bu ara vermeleri her ne kadar istemesem de işlerimden dolayı vermek zorunda kalıyorum. Bir blog yazarı olmak ve aynı zamanda farklı bir dalda çalışıyor olmak cidden çok zor bir iş.

ICANN Domain Transfer Politikalarında bir dizi yenilikler getirdi ve bunlardan bilmemiz gereken belli başlı hususları sizler için derledim değişen bu kurallar sayesinde ICANN Domain Hijacking (Domain Hırsızlığı) olayını engellemeyi mi amaçlamış bilinmez ama ciddi oranda bir önlem ve etkisinin olacağını söyleyebilirim.

ICANN Transfer Politikası nedir ?

ICANN Transfer Politikası: Domain Kayıt firmalarının Domain transfer işlemlerinde uygulayacağı kurallar zinciridir.

Burada konuşacağımız politika, daha önce “Kayıtlar Arası Transfer Politikası” veya IRTP (Inter-Registrar Transfer Policy) olarak bilinen Transfer Politikasıdır. Şimdiye dek, bu politika yalnızca kayıt kuruluşları arasındaki alan aktarmalarını kapsamıştır (bu politika, Transfer Yetkilendirmelerinin Formlarını Domain transferi öncesinde Domaini tescil ettiren (Kayıt Firması) tarafından doldurulması zorunluluğu olan politikadır). Yeni politika, aynı zamanda, alanın sahipliğini bir varlıktan diğerine (tescil ettiren ile tescil ettiren arasında) değiştirme sürecini de kapsar. Tescil edilenin (Domainin) her değişimi gerçekleştiğinde, bu politika işleme alınır ve bir dizi onaylama ve onay e-postası tetiklenir. Dikkat çekilmesi önemli olan hususta, belirli bir (Domaindeki) alan adındaki tescil ettirenin (Domain Sahibinin) adı, soyadı, organizasyonu ve e-posta adresinin değişimlerinde aynı bildirim ve onay e-postalarının da tetiklendiğidir.

Yeni Transfer Politikası Ne zaman yürürlüğe girecek ?

ICANN’in bildirimine göre yeni transfer politikası 01/Aralık/2016 tarihinden itibare
n yürürlüğe girecek.

Domain Yatırımcılarını nasıl etkileyecek ?domain-guvenligi

Politika yürürlüğe girdikten sonra Domain Kayıt Firmaları ve onların son kullanıcıları üzerindeki etkileri hiç kuşkusuz ki görülecektir. Esas anlamda Domain Kayıt Firmalarına bir çok iş gücü getiren uygulama, transfer sürecini çetrefilli hale getirdiği için Firmalar tarafından pek de iyi karşılanmadı. Uygulamadan habersiz olan Domain Sahipleri ilerleyen günlerde Kayıt Firmalarının (destek talebi açarak) baya başını ağrıtacaktır.

 

Özetlemek gerekirse aşağıdaki değişiklikler gerçekleşecektir:

  • Herhangi bir gTLD alan adı (Domain) sahibinin adı, soyadı, kuruluşu veya e-posta adresi alanlarındaki herhangi bir değişiklik şu andan itibaren ticaret işlemi olarak değerlendirilecek ve onay maili değişikliğin taraflarına bildirilecektir.
  • Bu Süreç, bir değişiklik yapılmadan önce mevcut ve yeni domain kayıdı yaptıranlardan açık bir onay almayı içerir.
  • Bir tescil ettiren (Domain Sahibi) değişikliği tamamlandıktan sonra önceki ve yeni tescil ettiren (Domain Sahibi), değişikliği iptal etme seçeneği olmaksızın değişiklik hakkında bildirim almak zorunda kalacaktır.
  • Tescil ettirenin (Domain Sahibinin) değişiklik işlemi tamamlandıktan sonra, alan adı 60 gün boyunca yeni bir kayıt kuruluşuna yapılacak transferler için kilitli kalmakta Transfer için bu sürenin bitmesi gerekmektedir.

Bu süreçte Domain Yatırımcılarının yaşayabilecekleri bazı sorunları ve bunların cevaplarını Tucows firmasının bir kuruluşu olan OpenSRS firmasının konu hakkındaki açıklamalarından sizler için derledim. Açıklamaların genelini ingilizce olarak buradan bulabilirsiniz.

Soru – Cevap Bölümü:

S: Eğer Domainin transfer işlemi için değilde, Whois içerisindeki  adın, soyadın, e-postanın veya kuruluş alanının Domain Sahibi tarafıdan değişimi yapılırsa ne olur ?

C: 01/Aralık/2016 tarihinden sonra, bu alanların herhangi birinde yapılan değişiklikler de Domain Sahipliği değişmiş olarak kabul edilip yeni gelen kurallar uygulamaya alınacaktır.

S: Tescil Ettirenin (Domain Sahibinin) değişikliğine yönelik talepleri kim onaylayacaktır ?

C: Hem yeni hem de önceki tescil ettirenin (Domain Sahibinin), tescil ettiren kişi (Domain Sahipliği) değişimini onaylaması gerekmektedir.

S: Peki ya Eski ve Yeni Domain Sahibi isek bu durumda ne oluyor ?

C: Bu durumda Tescil ettiren isteğindeki değişikliğin tarafınızdan iki kez onaylanması gerekecektir.

S: Yeni tescil ettiren isteği onaylar, ancak eski tescil ettiren isteği reddederse ne olur ?

C: Bu, tüm transfer isteğini İPTAL eder ve whois, önceki kayıt sahibinin bilgisine geri döner.

S: Yeni tescil ettiren isteği reddederse ne olur ?

C: Eğer böyle bir şey olursa o zaman, tescil ettiren isteğindeki değişiklik iptal edilir ve önceki whois bilgileri değişmeden kalır.

S: Yeni tescil ettiren olarak ve tescil ettirenin değişimini onaylama e-postası talebini almazsam ne olur ?

C: Alan adı sağlayıcınız e-postayı tekrar gönderebilir, aksi takdirde sürecin süresi dolacak. Farklı bir e-posta adresini kullanarak işlemi tekrar başlatmanız gerekecektir.

S: Yeni tescil ettiren, gelen talebi ne kadar süre dolmadan yada zaman aşımına uğramadan önce onaylamalıdır ?

C: Değişiklik talebinden sonraki 7 gün içerisinde onaylamalıdır

S: Peki aynı domain için beklemede olan bir tescil değişikliği işlemim varken başka bir tescil ettiren değişikliği talebi gönderirsem ne olur ?

C: İlk istek iptal edilir.

S: Eski e-posta adresime erişemiyorsam ne olur ?

C: Alan adı sağlayıcınız, whois bilgilerindeki yada firma içi bilgilerdeki telefon numarasına SMS yoluyla bir bağlantı gönderebilir. Bu, kayıt ettiren isteğin değiştirilmesini onaylamanıza izin verecektir.

S: Eğer whois de ki numara bir cep telefonu numarası değilse ne olur ?

C: Kullandığımız hizmete bağlı olarak, sabit hatlarda kayıt ettirenlerle bağlantı kurabilecek mevcut özellikleri kullanabiliriz. Aksi takdirde, telefon numarası alanını cep telefonu numarası ile güncellemeniz önerilir.

S: Tescil Ettiren Değişikliği Sonrası Bu adın transfer edilmesinde herhangi bir kısıtlama var mı ?

C: Aynı anda domain transferi ve Tescil ettiren kişiyi değiştirmek isterseniz önce alan adını aktarmanız ve ardından tescil ettireni değiştirmeniz gerekir. Bunu yapmak, alan adınızın 60 gün boyunca kilitlenmesine neden olur.

Bu yeni değişiklikte en önemli konu tüm bilgilerinizin gerçek olmasıdır(Telefon numaralarınızda dahil). Yapılacak her işlem onaya tabi olduğundan domain hırsızlıkları belli bir oranda engellenecektir. Umarım zevk alarak okuduğunuz bir makale olmuştur sizin desteklerinizi ve yorumlarınızı önemsemekteyim. Herkes için sorunsuz bir geçiş süreci olmasını dilerim.

Saygılarımla,

İyi günler, bol kazançlı domainler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huge Domains, Godaddy İhalelerinde Çok Büyük Bir Oyuncu.

Huge Domain bu aralar sizce de çok mu aktif ? Godaddy ihalelerinde ki en büyük …