Ana Sayfa / Genel / Domain Haberleri / Google Yeni Uzantılar Hakkındaki Kullanıcıların Şüphelerini Yanıtladı

Google Yeni Uzantılar Hakkındaki Kullanıcıların Şüphelerini Yanıtladı

Herkesin kafasında büyük soru işaretleri oluşmasına neden olan " Yeni domain uzantılarının Google uyumu " Sorusuna birinci ağızdan cevaplar gelmeye başladı. Google'ın bu ve bunun gibi sorulara cevaplarını makalemizde bulabilirsiniz.

GoogleMerhaba Arkadaşlar,

Birçoğumuzun kafasında yeni domain uzantıları hakkında bazı sorular oluştu, bu soruları direk cevaplayacak ve bizleri aydınlatacak bilgilere ulaşmak ise bir o kadar zor oluyor.

Bu zorluğu gidermek ve kafalarda oluşan sorunları çözmek için biz domain yatırımcıları ve webmasterlara cevaben Google Webmaster Bloğunda Yeni Domain Uzantıları hakkındaki bazı soruları cevapladı.

En yetkili ağızdan yapılan bu açıklamalar sizleri ne kadar tatmin edecek orasını bilemem ancak lafı daha fazla uzatmadan isterseniz Google'ın Sorulara verdiği cevaplara geçelim.


Soru : Yeni Domain Uzantıları aramaları nasıl etkileyecek ? Yeni Uzantıların lehine Google Arama Algoritmasını değiştiriyormu ? Bunlar aramalarda gerçekten ne kadar önemli ?

Cevap : Tüm Google Sistemleri Yeni Domain Uzantılarına aynı Diğer Uzantılar gibi (com/net/org) davranmakta. Uzantılardaki Anahtar Kelimeler, aramalarda bir avantaj yada dezavantaj oluştumamakta.


Soru : Peki IDN Uzantılar örnek olarak .みんな Hakkındaki Düşünceleriniz ? Arama motorları bu tarz uzantıları tarayıp indeksleyebiliyor ve bu verileri aramalarda kullanabiliyormu ?

Cevap : Evet. Bu tarz uzantılar aynı diğer uzantılar gibi kullanılabiliyor. ([site:みんな] gibi basit bir sorgu ile kontroledebilirsiniz)


Soru : Örnek olarak .Brand Uzantısına .Com uzantısından daha az yada daha çok önem veriliyormu ?

Cevap : Hayır. Bu ve bunun gibi diğer uzantılar Jenerik Uzantılarla aynı kabul edilecektir. Bu uzantıların coğrafi hedefleme ayarları ve konfigrasyonu aynı olacaktır ve tarama, indeksleme, dizin, sıralama gibi işlemlerde daha fazla yada az öneme sahip olmayacaklardır.


Soru : Yeni bölge ve Şehir Uzantıları (örnek .london / .berlin) nasıl ele alınıyor ?

Cevap : Bu tarz domainler özel bölge isimleri olsa bile onlara Jenerik Uzantılar gibi davranmaktayız.Bu .eu ve .asia gibi bölgesel uzantıların ele alınmasıyla tutarlıdır. Pratikte nasıl kullanıldığından asıllı olarak aşağıdaki gibi bazı istisnalar olabilir. Çok bölgeli ve çok dilli siteler hakkında daha fazla bilgi için yardım merkezimize bakın ve ilgili yerlerde arama konsolunda coğrafi hedeflemeyi ayarlayabilirsiniz.  


Soru : Genel Ülke Kodlu Üstdüzey Alan Adları(ccTLD) hakkında : Google .uk / .ae gibi uzantılardaki domainleri bu ülkelerde arama yapan kişiler için yerel alan adları gibimi tercih edecek ?

Cevap : Varsayılan olarak, Birçok Genel Ülke Kodlu Üstdüzey Alan Adları(ccTLD) sonucunu Google cografi hedeflemeler kullanarak çözümler(istisnalar hariç). Bu sonuçlar bize websitesinin o ülkeye daha uygun olduğunu gösterir. Yine, çok bölgeli ve çok dilli siteler hakkında daha fazla bilgi için yardım merkezine bakabilirsiniz. 


Sizler için elimden geldiğince verilen cevapları en anlaşılır şekilde anlatmaya çalıştım. Metnin orjinaline buradan ulaşabilirsiniz.

Konu altındaki yazışmalarda ilginç sorular direk muhatabına sorulmuş.

Ben şahsen Yeni Uzantların hala umut kapısı para tuzağı olduğunu düşünmekteyim. Bilinçsizce yatırım yapılan bir çok domainin sonunun, yenileme yapılmayarak boşa düşmek olduğunu görüyorum. Boşa giden paralar o kadar fazlaki inanın bu konuda önümüzdeki makalemde sizlere dünya genelinde ne kadar Yeni Uzantıda domainin boşa düşürüldüğünü yazacağım. Her uzantıyı inceleyemesekde örnek vereceğim uzantılardaki durumlar sizlerin bilgi sahibi olmasını sağlayacaktır ve inanın durum hiçte iyi değil.

Saygılarımla,

İyi Günler, Bol Kazançlı Domainler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huge Domains, Godaddy İhalelerinde Çok Büyük Bir Oyuncu.

Huge Domain bu aralar sizce de çok mu aktif ? Godaddy ihalelerinde ki en büyük …