Ana Sayfa / Genel / Domain Firmaları / Godaddy’e Güçlü Bir Rakip Geliyor !!!

Godaddy’e Güçlü Bir Rakip Geliyor !!!

Google Domain işlerine Google Domains Beta sürümüyle giriş yaptı. Doğal olarak bundan en fazla etkilecek firma Godaddy. Domain Sektöründe gerçekleşen bu yeni haberi sizler için değerlendirdik. Detaylar konumuzda…

Merhaba Arkadaşlar;

Google sonunda  domain pazar lideri Godaddy firmasıyla doğrudan rekabet içerisine gireceği Google Domains uygulamasını başlattı Henüz Beta sürümünde olan uygulama temiz ve sade tasarımıyla dikkat çekmekte. 

Henüz Beta sürümü olmasından kaynaklı sadece Amerika Birleşik Devletlerinde kullanılabilen Google Domains Beta kullanıcılarına 80 adet farklı uzantıda kayıt hizmeti vermeye başlamış bulunmakta. Farklı uzantılardaki kayıt bedellerini ve hangi uzantılarda kayıt yapılabileceğini buradan inceleyebilirsiniz. Domain kayıt ücretleri 12$ dan başlayarak 30$ rakamlarını görmekte ve yenileme ücreti olarakta yıllık 12$ olarak belirlenmiş. Ancak belirtmek isterimki farklı uzantılarda bu rakamlar değişmektedir.

Kurulan bu beta sürümünde Google'ın kendisine ait olan .google uzantısının kayıda açık olmaması biraz enteresan bir bilgi olarak karşımıza çıkıyor ancak Donuts firmasının sahip olduğu yeni uzantılardan .builders uzantısı Google Domains Beta platformu tarafından kayıt edilebilir durumda.

Şu aşamada bir göz attığımızda Google'ın yapmış olduğu uygulamanın Godaddy'nin karmaşık düzeninden daha sade görümlü olduğunu söyleyebilirim. Godaddy de gerçekleştirilebilen subdomain açma, email ve web sitesi yönlendirme işlemi, ücretsiz whois gizleme, Domain lock… vs gibi bir çok hizmet Google Domains Beta uygulamasında da mevcut.

Bunun Yanında Google firmasının yapmış olduğu platform üzerinden kullanıcılarına mümkün olduğunca kolay bir site kurabilmelerini sağlamak adına websitesi oluşturma şirketleriyle ortalık antlaşmaları imzalamış bulunmakta.

Bu gerçekleşen platform esasta bundan yıllar öncesine dayanan bir projiydi bunu şu şekilde açıklayabilirim.

Bundan 6 ay önce bu şekilde bir beta sürümüyle Domain kayıt işlerine başlayacağını duyuran Google bundan yıllar öncesinde, tam olarak 2005 yılından beridir ICANN'in akreditifini almış bir firma durumunda. Aradan geçen zaman içerisinde Google a rakip olarak gösterebileceğimiz Pazarın En Büyük Kayıt Firması Godaddy pazar payının %40'ına hakim bir pozisyona geldi. İşte tam bu noktada sektörde nasıl bir hareketlemenin başlayacağı inanın benimde ilgimi ve merakımı çekmekte.

Godaddy firmasının bu gelişmeyle nasıl bir strateji izleyeceğide yine ayrı bir merak konusu. Rekabetin olması herzaman kullanıcıların karına gerçekleşen bir durum olduğunu düşünmekteyim. Ancak Godaddy'nin gülen suratının bu aralar biraz asıldığını düşünerekten kapak fotoğrafında ki logolarında biraz oynama yaptım 😀


İlerleyen günlerde Google Domains Beta sürümünün Uluslararası kullanıcıların hizmetine açılacağını duyurması bile bir çok domain yatırımcısını heyacanlandıran bir haber. Çünkü piyasa yeni bir pazar kazanmış oluyor.

2014'ü geride bıraktığımız şu günlerde 2015 yılının hızlı ve hareketli geçeceğini şimdiden hisseder gibiyim.

  • Yeni uzantılar ve onların gelişimi 
  • Açılan yeni platform ve pazarlar
  • Çıkan yeni uzantıların üzerine eklenecek yeni uzantılar

Gibi birçok konuya cevap bulabileceğimiz 2015 yılında bizleri hangi süprizler beklemekte hep birlikte göreceğiz.


Umarım zevk alarak okuduğunuz  bir konu olmuştur.

Lütfen konu hakkındaki düşüncelerinizi bizimle yorumlaşarak paylaşabilirsiniz. Ayrıca facebook ve twitter hesaplarımızdan bizi takip ederek destek verebilirsiniz.

Sayglarımla,

İyi günler, bol kazançlı domainler.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huge Domains, Godaddy İhalelerinde Çok Büyük Bir Oyuncu.

Huge Domain bu aralar sizce de çok mu aktif ? Godaddy ihalelerinde ki en büyük …