Ana Sayfa / Genel / Domain Firmaları / Godaddy Domain Transfer Resimli Anlatım

Godaddy Domain Transfer Resimli Anlatım

Godaddy firmasına başka firmalardan nasıl domain transfer edebilirim? Sorusunun cevabını vermeye çalışacağımız bu konuda resimli anlatımlarla en basit yoldan domain nasıl transfer edilir onu öğreneceğiz.

Merhabalar arkadaşlar bu makaledeki amacım domain transferinde Godaddy sistemini bilmeyen ya da Domaini Türkçe transfer ederken problemlerle karşılaşan kullanıcıların en basit yoldan Domainlerini nasıl transfer edebileceklerini göstereceğim. Bazı arkadaşlarım belki bu anlatım zaten yapıldı siz tekrar neden yapıyorsunuz diyebilir ancak yapılan anlatım var olan sisteme göre çok eski bir anlatımdır. Ve unutulmaması gereken bir şeyde internet sistemi gün geçtikçe değişmekteyken insanların eskiden yapılan bir anlatımla yetinemeyeceği gerçeğidir. Bilmeyenlere bir nebzede olsa yardımım olduysa ne mutlu bana.

Şimdi sırasıyla yapılması gerekenleri aşağıda bulabilirsiniz.

01- Godaddy’nin sitesine Buradan giriş yapıyoruz. Sağ köşede hesap bilgilerinizi giriyoruz.

godaddy transfer

2- Siteye giriş yaptıktan sonra sol üst köşede Domains(Alanadları) sekmesinin üstüne gelip tıklıyoruz. Açılan pencereden TRANSFER DOMAİN(Alan Adı Transferi ) yazısı Üzerine tıklıyoruz.

13-Burada açılan pencerede okla gösterilen alana farklı bir firmada kayıtlı olan transfer etmek istediğimiz alan adımızın ismini yazıyoruz. Ancak burada önemli bir konu alan adımızı sadece uzantısız bir şekilde yazıp yanındaki kutucuktan alan adımızın uzantısını seçeceğiz. Daha sonra yanda bulunan GO tuşuna basıyoruz veya Enter Tuşuna basıyoruz.

godaddy transfer2

4- Bu işlemden sonra hemen üst tarafta domainimizin yanında bir tik olacak şekilde yandaki gibi bir pencere açılır. Burada Domainimizin doğru yazıldığından emin olduktan sonra okla gösterilen PROCEED TO CHECKOUT (Ödemeye geçin) Tuşuna basıp Bir Sonraki işleme Geçiyoruz.

godaddy transfer3

5- Bu kısımda Hiçbir şeyin yanına tik işareti koymadan Direk olarak CONTINUE(Devam) Tuşuna tıklıyoruz. Bu sayfadaki amaç domaini ne için kullanacağınızı belirlemektir. İster hosting satın alabilir, ister site kurabilir veya isterseniz Bussines Clas Email Hizmeti Alabilirsiniz. Buradaki Koyduğunuz her tık domain transferindeki ödeme sayfanızda ekstra ücret olarak karşınıza çıkacaktır. Biz CONTINUE tuşuna basıyoruz.

godaddy transfer46- Artık Ödeme işlemine geçmiş bulunmaktayız. Burada domainimizi yukarıdaki ok işaretinin gösterdiği kutucuk içerisinden transferle birlikte kaç yıl uzatılmasını istiyorsak onu seçiyoruz. Ben bir satıcı olduğum için domainlerimi yıllık yeniliyorum ve transfer işlemiyle zaten domainimin var olan uzatma süresine 1 yıl eklenmiş oluyor. Siz ne kadar uzatmak isterseniz onu işaretlersiniz. Alttaki ok ise domaininiz deki kimlik bilgilerinizi gizleyip gizlememekle alakalı eğer gizlemek istiyorsanız ikinci şıkkı işaretleyorsunuz istemiyorsanızda birinci şık işaretli bırakıyorsunuz ancak godaddy de kimlik gizleme ücretlidir haberiniz olsun.

godaddy transfer57- Üstteki görmüş olduğunuz sayfanın altlarına doğru ödeme sekmesinde yandaki resimde görüldüğü gibi okla gösterilen alanda HAVE A PROMO CODE(indirim kodunuz var mı ?) bölümü bulunmakta bu bölümde elimizde var ise ücreti düşürecek kodumuzu kullanıyoruz. Kodu nasıl gireceğimizi sıradaki resimde detaylı göreceksiniz. Bu Kodları nerden bulabilirim diye düşünebilirsiniz ilerleyen günlerde bu konuda sabit bir konu açarak güncel ÇALIŞAN KODLARI buradan yayınlamayı düşünüyorum.


godaddy transfer6

8- HAVE A PROMO CODE(indirim kodunuz var mı ?) yerine domainimizin transferinde kullanılacak indirim kodunu yazıyoruz. Daha Sonra APPLY(Uygula) Tuşuna basıyoruz. Fiyat yazan yerde eğer herhangi bir değişiklik olmamış ise kodumuz çalışmıyor demektir. Bu durumda başka bir kod deneyerek fiyatı düşürmeye çalışmaya devam ediyoruz.


godaddy transfer7

9- Yazdığımız kod işe yaradı ve okla ücretin gözüktüğü alanda 8,17$ olan ücret fark ettiğiniz üzere 2,17$ a kadar geriledi yandaki resimde gördüğünüz üzere birinci ok ile gösterilen alanda ödeme yapacağımız para birimini seçiyoruz, en altta bulunan ok ile gösterilen alana tıklayarak ödeme işlemimize devam ediyoruz.


godaddy transfer810- Burada Ödememizi hangi yolla seçeceğimizi belirliyoruz eğer hesabımıza kayıtlı bir ödeme sistemimiz varsa (yani hesabımıza kayıtlı bir kredi kartı bilgimiz yada banka hesabımız) PAYMENT INFORMATION Sekmesi altında onu belirliyoruz. Daha sonra okla gösterilen Place Your Order Sekmesine tıklayarak işleme devam ediyoruz.


godaddy transfer911- Bazı durumlarda ödeme sayfasının altında sizden dogrulama kodu girmenizi isteyebilir yandaki resimde görüldüğü gibi ok ile işaretli olan kareye verilen karakter veya rakamları girin ve Her iki oktada belirtilen Place Your Order Sekmesine tıklayarak işleminizi devam ettirin.


godaddy transfer1012- Ödeme işlemimiz Bitti ve sistem tarafından teşekkür sayfasına yönlendirildik Buraya geldikten sonra işlemimiz bitmiş sayılmıyor.Sonraki adımları Godaddy panelimizden gerçekleştireceğiz.Transfer işlemini bitirmek için aşağıdaki adımları takip edin


godaddy transfer1113- Teşekkür Sayfasının sağ köşesinde MY ACCOUNT sekmesine tıklıyoruz ve alta doğru bir pencere açılıyor buradan yan taraftaki resimde çerçeve içerisinde gösterilen Visit My Domains Sekmesine tıklıyoruz ve Godaddy panelimize geçiş yapıyoruz.


godaddy transfer12
14- Panelimize girdikten sonra sol üst köşedeki Domains Sekmesine tıklıyoruz daha sonra alta açılan pencereden okla gösterilen alandaki Transfer Bölümüne tıklıyoruz ve Transfer Panelimize geçiş yapıyoruz.


godaddy transfer1315- Transfer panelimize geldikten sonra eğer panelde ödemesini gerçekleştirmiş olduğumuz domaini göremiyorsak Sol tarafta Altı çizili Pending Transfer In sekmesine tıklıyoruz Domainimizi gördükten sonra yanında bulunan kutucuğa tik işareti koyuyoruz mause yardımıyla daha sonra ikinci okla belirtilen Kırmızı yazılı Authorization Code Needed Sekmesine tıklıyoruz.


godaddy transfer14

16- Yukardaki resimde gösterilen alana tıkladıkdan sonra karşımıza yeni bir pencere açılacak burada okla gösterilen her iki alanıda tıklayarak işleme devam edebilirsiniz. Amaç bir sonraki adımda anlatmış olduğum Emailimize gelen transfer kodlarını girebilmektir.


godaddy transfer1517- Godaddy ye transfer işleminde domaininizin whois bilgilerinde kayıtlı admin email adresine godaddy tarafından bir mail atılır bu mail icerisinde transfer işleminde kullanacağınız onay kodları verilmektedir yandaki resim godaddy firması tarafından gönderilen bir transfer maili örneğidir burada okla işaretli kodlar bizim kullacağımız kodlardır.


godaddy transfer16

18- 16. resimde gördüğümüz Authorization Needed sekmesine tıkladıktan sonra karşımıza yandaki resimde bulunan sekme gelecektir. Bu sekmede bir üst yazıda anlattığımız Transaction ID ve Security Code sekmelerini Godaddynin bize göndermiş olduğu mailden alarak okla gösterilen alanlara yapıştırıyoruz daha sonra aşağıdaki okla belirtilen ADD sekmesi üzerine tıklayarak İşlemimize Devam Ediyoruz


godaddy transfer1719- Yan taraftaki resimdeki gibi bir sekme önümüze gelecek kodlarımızın doğru olduğuna emin olduktan sonra okla gösterilen NEXT sekmesine Tıklıyoruz. Bir sonraki adımımıza geçiyoruz burdan sonrası Auth Codumuzu Eklemek Olacak. Auth Code un nasıl alındığını aşağıdan bulabilirsiniz.


godaddy transfer1820- Transfer işlemimizi gerçekleştireceğimiz domain için kayıtlı bulunduğu şirketten aldığımız Auth Code yada EPP Code şeklinde her domaine özgü olan kodumuzu email olarak kaydedici firmamızdan alıyoruz yandaki resimde bir Auth Code Bildiri Mesajı Örneğini Görebilirsiniz Benim Domainim Namecheap te Kayıtlıydı.


godaddy transfer1921- Resim 19’da gösterilen NEXT tuşuna bastıktan sonra karşımıza yandaki gibi bir pencere çıkacak burada ortadaki okla gösterilen bolüme Resim 20 de anlatılan Auth Code umuzu Yapıştırıyoruz daha sonra altında çerçeve ile gösterilen alanın sol tarafındaki kutucuğa tik işareti atırıyoruz en sonundada çerçeve içerisinde gösterilen FINISH Butonuna Tıklayarak işlemimizi bitiriyoruz.


godaddy transfer2022- Transfer işlemimiz bu şekilde bitiyor ancak ben Namecheap ten Godaddy Firmasına Transfer işlemi başlattığım için Namecheap firması bana transfer işlemini onaylamam için yandaki resimdeki gibi bir onay maili atıyor burda okla gösterilen linki tıklayarak onay sayfasını açıyoruz.


godaddy transfer2123- Buradaki asıl amaç domainimizi iki ICANN üyesi Kaydedici firma arasında normal transfer prosedürü olan 7 günlük süreyi beklememektir eğer bu şekilde gelen bir maile cevap vermezseniz transfer işleminiz yine gerçekleşecektir ancak belli bir süre beklemek zorundasınız.Şimdi yan taraftaki resimde bulunan üstteki okla gösterilen şıkkı işaretliyoruz daha sonrada alttaki SUBMIT butonuna tıklayarak onayımızı gerçekleştiriyoruz. Bir kaç saat içerisinde domainimiz Godaddy Firmasındaki panelimizde kullanılır duruma geliyor.


Makale biraz uzun olabilir ancak Godaddy transferde karşalaşabileceğiniz herşeyi tam anlamıyla anlaşılabilir bir şekilde yazmaya gayret gösterdim. Godaddy de Türkçe transfer etmek varken neden Ingilizce resimli anlatıyorsunuz diyenleri duyar gibiyim ancak Godaddy firması bildiğiniz üzere Türkçe Dil seçeneğini yeni açtı ve bazı hataları hala çözemediler. Özellikle transfer işleminde bu hatalar bir çok kullanıcının elini kolunu bağlamakta. Bu yüzden sıkıntısız ve kesin bir çözüm yolu olan ingilizce seçeneği üzerinden anlatımımı yaptım diyebilirim.

Size yararlı bir makale olmasını temenni ederim.

Saygılarımla

İyi Günler, Bol Kazançlı Domainler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huge Domains, Godaddy İhalelerinde Çok Büyük Bir Oyuncu.

Huge Domain bu aralar sizce de çok mu aktif ? Godaddy ihalelerinde ki en büyük …