Ana Sayfa / Genel / Domain Sahtekarlığı ve Bunlardan Korunma Yolları !!!

Domain Sahtekarlığı ve Bunlardan Korunma Yolları !!!

Çağımızda malesef sahtekarlık her yerde adeta virüs gibi yayılmakta ve önlem alınmadığı takdirde Kişilere büyük zararlar vermektedir. Bu konu altında  sahtekarların hangi yollarla Domain Brokerlarını aldatmaya çalıştığını ve başınıza gelebilecek durumlarda neler yapmanız gerektiğini anlatacağım.

Ayrıca Bu Konu Altında Eğer Sizin Bunu Engellemek için Başka Fikir Ve Düşünceleriniz Var İse de Paylaşmanızdan Memnuniyet Duyacağımı Bildirmek İsterim.

Tek Temennim Bu Konuda Bilgisi Olmayıp ta Bilgi Edinmek İsteyen Arkadaşlara Yardımcı Olabilmek.


Önlemler :

– Almak istediğimiz domain hakkında eğer bazı şüphelerimiz var ise domaini en basit yoldan google da aratmalıyız. Ayrıca aratma esnasında bazı kelemeri de ekleyebiliriz(çalıntı,kayıp,yardım & vs.) Domaini çalınan kişi mutlaka bu konularda farklı forumlarda domain in çalındığını belirtmiştir.

– Şüphelendiğiniz domain hakkında arkadaşınız olan güvendiğiniz domaincilere almak İstediğiniz domain hakkında sorular sorun ve güvenilir kaynaklardan onay alın.

– Almak istediğiniz Domain in fiyatları hakkında hem arkadaşlarınızdan hem de farklı satış platformlarından eşdeğer diyebileceğiniz tarzda Domainler hakkında fiyat araştırması yapın.

– Potansiyel bir sahtekarlık ve dolandırıcılıkta en büyük gösterge fiyattır Bunu Sakın Unutmayın.

– Bir dolandırıcının avını yakalamak için yapacağı ilk şey Domainin fiyatını düşük tutmak olacaktır. Eğer Domaini forum gibi (Bu Türkçe Forumlarda Olabilir, Yabancı Forumlarda Olabilir) hem çok ucuza hemde ticaret puanı olmayan kişilerden alıyorsanız ne şart olursa olsun domain elinize geçmeden ödemesini gerçekleştirmeyin.

– Son Değiştirilen Whois Bilgileri Eger Çok Yakın Zamana Denk Geliyorsa Buda Bir Uyarı İşareti Olabilir.

– Kendinin olmayan domaini satmaya çalışan kişilerin bu tür hareketlerini tespit etmenin yolu acemiler için, anlaşmaya varıldıktan sonra domainin indexine herhangi bir şey yazdırmak veya DNS’leri istediğiniz şekilde yönlendirterek karşı tarafın gerçekten domainin sahibi olup olmadığını teyit edebilirsiniz.

Yukarıda Saymış Olduğum Önlemleri Almanız Halinde Riskinizi Minimuma indirebileceginizi Düşünüyorum.

Bazı Bilinen Dolandırıcılık Yolları :


1. Değerlendirme Aldatmacası : Domaininizin Değerini Öğrenebilmeniz için Domain whois Bilgilerinizde Yazılı olan Email Adresinize Domain Appraisal (Domain Değerlendirme) Mailleri Alıyorsanız. Bu Muhtemel Bir Aldatmacadır.

2. Aldatıcı Yenileme Mailleri: Eğer Size Gelen Mail İcerisinde Domaininizin Kayıt Oldugu Firmanın Haricinde Yenileme Yapılması İçin Hatırlatma Mesajları Alıyorsanız. Buda Yenileme Dolandırıcılığıdır.

3. Güvenliği Aşılan Web Tabanlı Email Adresleri ve Şifre Kaydediciler(keyloggers) : Öcelikle Kendiniz İçin En Güvenli email Adreslerini Kullanın. Web tabanlı sitelerin sunduğu email hizmetinden yararlanmaktansa internet servis saglayıcılarının sunduğu email hizmetleri daha güvenlidir. Tercihinizi daima sağlam firmalardan yana yapın çünkü bir çok mail hizmeti veren firmalarda güvenlik açıklıkları olduğu tespit edilmiştir. Eğer Sürekli İnternet Üzerinden Alışveriş Yapıyorsanız Şahsi Bilgisayarınızın Güvenliğinden Kötü Amaçlı Yazılımlardan Korunduğuna Emin Olun. Çünkü Şifre Yada Tuş Kaydediciler(keyloggers) Çok Basit Bir Şekilde Bilgisayara Yüklenmekte Ve Eğer Önlemlerinizi Almazsanız Sizin İçin Felaketle Sonuçlana Bilecek Durumlara Zemin Hazırlamak tadırlar.

4. Kaynagı Olmayan Para Transferleri (Paypal Üzerinden) : Paypal Üzerinden Geri Ödeme Oluşturmak Çok Basittir. Sizin İçin Büyük Sayılabilecek Ticaretlerinizde Size Göre Güvenli Olmayan Hiçkimseyle Paypal Üzerinden Alışveriş Yapmayın. Bunun Yerine Moneybookers.com ; Escrow.com yada çeşitli kaydedici(Registrar) Firmalarının Sunduğu Hizmetler Olan Sedo Escrow , Moniker Domain Ecrow Service Yada EscrowDNS Aracı Hizmetlerini Kullanın.

5. Eğer Size Gelen Bir E-mail De Domaininizin Yenileme yada Transfer İşlemine Yönelik Bir Eylem Bildirimi Yapıyorsa.
• Emailin Sizin Kaydedici Fİrmanızdan Geldigine Emin Olun.
• Yönlendirme Yapılan Url Nin Kaydedici Firmanızla Eşleştigine Emin Olun.
En Güvenlisi İse Kaydedici Firmanıza Giriş Yapın Ve Doğruluğundan Emin Olduğunuz Emailinize Gelen Linke Tıklayın.

6. Hatalı Whois Emailleri: Eğer Sizin Whois Bilgilerinde Bir Yanlışlık Yok İse Dikkatli Olun. Eğer Kaydedici Fİrmanızın Bir Hata Yaptığını Düşünüyorsanız Direk Firmanızla İletişime Geçin.

7. Trafik Ve Tıklanma Sahtekarlığı : Bir Domaini Almadan Önce Trafik Ve Tıklanma Bilgilerinin Doğruluğunu Kanıtlayacak Yeterli Kanıtların Elinizde Olmasında Fayda Var.

8. Çalmak (Hijacking Bir Hackleme Tanımı): Eğer Domaininizi Bir Name Server Olarak Kullanıyorsanız. Dikkat etmeniz Gerekli Bazı Seyler Var Cünkü Eger Sitenize Dns Uzerinden Saldırılırsa bu Domain Hacking Kapsamına Giriyor Ve Bu Konuda Detaylı Bilgiyi Yapmıs Oldugum Alıntıdan Ögrenebilirsiniz Size Düşen Domainin Uzatmasının Yeteri kadar Olduğundan Emin Olunuz. Birisi Sahtekarlıkla Alan Adınızın Kontrollerini Eline gecirebilir.

• Alıntı: “Önceleri Domain Hacking ismi verilen domain haklarının illegal yollarla üzerine geçirilmesi işleminin , günümüzde hak sahipliği anlaşmaları ile garantiye alınarak domainin asıl sahibinin geri alması üzerinde birçok kolaylıklar sağlandığını biliyoruz. Dns hijacking işleminde siz domain hak sahipliğini geçici süre alsanız bile bu kısmi domain hack olur ve domainin yönetimini kısa süreli de olsa elinizde bulundurmuş olursunuz.” http://blog.emrullahakdemir.com/2012…dir-yenir.html

9. Escrow.com %100 Güvenli Bir Aracı Kuruluşu Değildir Bunun Nedeni Ticaretin Çalıntı Domainleri Kapsamamasıdır Bu Konuda Dikkatli Olun !!!:Escrow Uzerinde Bir Domain İçin Anlaşmaya Vardıgınız Kişi İle Ücretini Ödediginiz Domainin Transferini Beklemektesiniz Eğer Domain Calıntı İse Ve Bu Çalıntı Domaini Hak Sahibi Kanıtlamışsa Escrow Üzerinden Yaptıgınız Ticarette Ödediginiz Ücret Ne Olursa Olsun Domain Elinizden Alınarak Hak Sahibine Verilir. Ödediğiniz Ücrette Yanar.


10. Eklenmesi gereken bir şey daha var eğer size kafayı takmış bir dolandırıcı. Size zarar vermek için kullanmadığınız eski e-mail adreslerinizi boşa düşürmenizi bekleyebilir. Daha sonra bu boşta olan e-mailleri kendisi kaydederek sizin bu e-maillerle kayıtlı olduğunuz şifreleri değiştirerek hesaplarınızı ele geçirebilir. Bunu Engellemek için yapmanız gereken ticarette bulunduğunuz sitelerdeki e-mail adreslerini sürekli güncel tutmaktır. Bu şekilde çıkar sağlayacak çakalların bir yolunu daha kapatmış olursunuz. 

Saygılarımla

İyi Günler, Bol Kazançlı Domainler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huge Domains, Godaddy İhalelerinde Çok Büyük Bir Oyuncu.

Huge Domain bu aralar sizce de çok mu aktif ? Godaddy ihalelerinde ki en büyük …