Ana Sayfa / Genel / Domain Haberleri / .COM Uzantısı 30 Yaşında

.COM Uzantısı 30 Yaşında

Yıllar çabuk geçiyor dile kolay 30 yıl öncesinde ilk .COM uzantılı domain 15 Mart 1985 tarihinde kaydedilmiş. Daha nice mutlu senelere ve gelecek senelerin hepimiz için karlı geçmesi dileğiyle.

Merhaba Arkadaşlar,

15 Mart 1985 tarihinde ilk .com uzantılı Symbolics.com domaini kaydedileli tam 30 yıl geçmiş. Bilmeyenlerimiz olabilir .COM uzantısının sahibi VERISIGN şirketidir ve elinde .NET uzantısınıda bulundurmaktadır.

İnternet çoğumuzun hayatına geç yada erken bir şekilde girdi. Acı ama gerçek birçoğumuz yatırımcı olarak keşke bu bildiklerimizi daha erken öğrenseydik de yatırımlarımızı daha erken yapsaydık diye üzülmüyor değildir.

30 yıl içerisinde gerçekleşen gelişmelere yatırımcı gözü ile bakacak olursak eğer, birçok değişimin olduğunu söyleyebiliriz. Bu değişimler farklı kültürlerin ve milletlerin internet kullanımları yaygınlaştıkça çığ gibi büyür bir hal aldı. Biz yatırımcılarda yapılan doğru yatırımlar sonucunda bu işten kar elde eder hale geldik. Tabiki 30 yıl geçmesine rağmen daha hala Türk yatırımcılar olarak bizlerin birçok eksiklikleri bulunmakta. Açıkça söylemek gerekirse biz malesef sistemi geriden takip edebiliyoruz.

Bu 30 yıl içerisinde internet ortamında birçok .com uzantılı domain ya sitesi ile birlikte yada sadece domain olarak satıldı. Merak edeceğinizi düşünerek bunları sizler için derledim.

  1. Insurance.com $35.6 Milyon 2010 yılında.
  2. VacationRentals.com $35 Milyon 2007 yılında.
  3. PrivateJet.com $30.18 Milyon 2012 yılında.
  4. Internet.com $18 Milyon 2009 yılında.
  5. 360.com $17 Milyon 2015 yılında. (Domain Satışındaki liderliği eline aldı)
  6. Insure.com $16 Milyon 2009 yılında.
  7. Sex.com for $13 Milyon 2014 yılında. (Zamanının en yüksek rakamlı domain satışı)
  8. Hotels.com $11 Milyon 2001 yılında.
  9. Fund.com $9.99 Milyon 2008 yılında
  10. Porn.com $9.5 Milyon 2007 yılında.

2015 yılında gerçekleşen ve en yüksek satışlar listesine giren Porno.com 8,88 Milyon Dolara Satılmıştı.

Çoğu Rekor domain satışınının yakın tarihte yapılmış olması dikkat çekici. Bunun sebebi gelişen internet sektörünün olmazsa olmazı jenerik ve keyword domainlerin öneminin anlaşılması diyebilirim. Maalesef ülkemizde bu konuda yeterli bilinçlenme hala oluşmuş değil.

Bir çok kişi eminimki yatırımcı olarak yaptığı işi ailesine yada etrafına anlatırken zorluk çekiyordur. Benim blog kurmamın temel sebebide bu bilinçlenmeyi arttırmak diyebilirim.

Yurt dışına çıktığımızda ise bu günü çeşitli etkinliklerle kutladıklarını belirtebilirim bunlardan en dikkat çekici olanı ise Godaddy firmasının Danica Patric tarafından kullanılan Nascar Yarış Aracındaki tebrik mesajı.

com30yıl

Daha önceki yıllarda bu güne özel farklı firmalar etkinliklerle .com domain uzantısında indirimli satışlar yapmaktaydı ancak bu yıl nedense bu satışlar gerçekleşmedi. Şahsen kendi adıma hayal kırıklığı olduğunu söyleyebilirim.

Daha nice 30 yıllara bol kazançlı domainlerle birlikte girmeniz dileğiyle.

Saygılarımla,

İyi günler, bol kazançlı domainler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huge Domains, Godaddy İhalelerinde Çok Büyük Bir Oyuncu.

Huge Domain bu aralar sizce de çok mu aktif ? Godaddy ihalelerinde ki en büyük …