Ana Sayfa / Genel / Domain Haberleri / Çin Domain Piyasasının Yükselişi ve Gelişmeler

Çin Domain Piyasasının Yükselişi ve Gelişmeler

Çin Domain Piyasası yükselişte ve bu kısa domain yatırımcılarının yüzünü güldürmekte ! Çin Premium Domainler ve Genel detayları ile birlikte Çin Piyasasını inceleyeceğimiz bu makalemizde gelişmeleri bulabilirsiniz. Buyrun makalemize…

Merhaba Arkadaşlar,

Öncelikle konuya nereden başlayacağımı bilemiyorum çünkü o kadar çok hareketli günler geçirmekteyim ki nereye yetişeceğimi bilemiyorum. Bu nedenle de sizleri biraz bekletmiş olabilirim; ancak yazdığım bu makale ile biraz da olsa kendimi affettirmeyi düşünüyorum.

Domain piyasasına blog açarak hizmet etmeyi düşündüğüm ilk günlerde sizlere 5 rakam domainler hakkında bu makaleyi yazarak bir bilgilendirmede bulunmuştum. Farklı yatırım kanalları arayan arkadaşlarım bu makaleyi dikkate alarak yatırımlarını bu yönde yaptılarsa eğer şuanda çok karlı domainlerin ellerinde olduğunu söylemem yanlış olmaz.

Bu bloğu açtıktan sonra çok güzel geri dönüşler aldım hatta bir grup fanatik takipçimin oluştuğunu söyleyebilirim bunlardan en sıkı takipçim R10.net’den Meher isimli kullanıcı. Araştırmalarını o kadar güzel yapıyor ki bazen ondan öğrendiğim şeylerde olmuyor değil.

Kendisi r10 da Çin Premium Domainler hakkında bir konu paylaştı bu konuda yazılanları okumanızı tavsiye ederim. Benden de bir cevap bekledi ancak en güzel cevabı buradan verebileceğimi düşündüğüm için kendisini baya bir beklettim. Şu anda tatile çıkmış gözüküyor. Araştırmalarına hız kesmeden devam etmesini ve güzel paylaşımlarını benle birlikte bir çok kişinin beklediğini belirtmek isterim. Umarım tatili kısa sürer çünkü piyasa o kadar hareketli ki her gün yeni gelişmeler olmakta.

Çin Domain Piyasası için  yatırım kanallarından sadece 1 tanesi Rakam Domainler. Şimdi gelelim son gelişmeleri detaylı incelemeye.


Çin Domain Piyasasında Harf Domainler

Öncelikli olarak Meher Arkadaşımızın da bahsettiği gibi nedir bu Çin Premium Domainler onu açıklayalım.

Çin Premium Domain : İçerisinde sesli harflerin olmadığı yani “A,E,I,O,U” bulundurmayan ve “V” harfi olmayan domainlere denir.

Peki neden bu harflerin olmaması gerekmekte ? 

En yaygın bilinen Pinyin Çincesinde Sesli harfler bir anlam ifade etmemekte (Sesli Harfle ve V ile başlayan kelime yok telafuzunda kullanılmakta)bu nedenlede kısaltmalarda bu harflerin kullanılması anlam bozukluğuna sebep olmakta. Eğer sesli harfler ve V harfi yok ise o kombinasyondaki domainler iyi yada kötü kesinlikle bir çince anlam karşılığına sahip olmakta.


Kısa Karakterli domainler esas uzmanlığım olduğu için bu konuda detaylı araştırmaları halende yapmaktayım. Araştırmalarımın yeterli gelmediği durumlarda Çindeki arkadaşlarımdan yardım aldığımı söylemeliyim 😀

Bilgi o kadar değerli bir hazine ki inanın paylaştıkça daha da büyüyor. Bu bağlamda yaptığınız iş te dahada başarılı olmak istiyorsanız o ülkedeki kişilerle yapacağınız arkadaşlıklar çok önemli oluyor. Bu bilgileri elde ettikten sonra tek derdiniz maddi konular olsa da onları zamanla yaptığınız yatırımlardan gelen paralarla kapatabiliyorsunuz.

Bir örnek vererek sizlere 4 harf bir domainin Çince karşılığı nedir anlatmak istiyorum sonra konumuza devam edelim.


Örnek :  LRZD.com (Whoise bakmayın benim Domain)

Çince Premium Domainler Çoğunlukla 2 li harf kombininde Kısaltma değeri taşırlar. LRZD.com domaini için LR ve ZD harflerini incelememiz gerekiyor bakalım Çince neye karşılık geliyor ?(Not: Çince bilgim yok öğrenme ve araştırma aşamasındayım bende)

LR = Pinyin Çincesi Türkçe Anlamı ZD = Pinyin Çincesi Türkçe Anlamı
恋人 LianRen Aşıklar,Sevgililer 之店 ZhiDian Dükkan, Mağaza
猎人 LieRen Avcı 战队 ZhanDui Takım,Klüp,Klan
鹿肉 LuRou Geyik Eti, Av Eti 总店 ZhongDian Mağza Zinciri

Bu örnekleri verdikten sonra;

恋人之店 – Çincedeki anlamı : Aşıklar Mağazası(Dükkanı), Aşıklar için Mağaza anlamı taşımakta

猎人之店 – Çincedeki anlamı : Avcı Mağazası(Dükkanı), Avcılar için Mağaza anlamı taşımakta

猎人战队 – Çincedeki anlamı : Avcılar Klübü / Klanı / Takımı anlamı taşımakta

Daha bunun gibi farklı anlam örnekleri var ancak bukadarı yeterli diye düşünüyorum.


Daha 4 ay öncesine kadar LLLL.com genel satışlar incelendiğinde 300-400 Dolar arasında gerçekleşen satışlar şimdilerde minimum 1000 Dolar bandını geçmeye başladı. Tecrübe edindiğim bir şeyi söylemem gerekirse önceleri spekülatif bir şekilde alım yapan büyük Domain Yatırımcısı Firmalar amaçlarına ulaştı diyebilirim. Bir çığ etkisi yaratarak bu spekülasyonda küçük yatırımcıların hatırı sayılır şekilde bu işten nasiplenmesine sebep oldu. Esas amaç nedir ilerleyen zamanlarda göreceğiz ancak tahminen alınan bu domainlerle 3 harf domainlerin piyasasının ciddi oranda arttığını ve ellerinde var olan Çin Premium Domainlerin taban fiyatlarını arttırmaya devam ettiğini söyleyebilirim.

Sizlere Çin Premium Domainlerinin Taban Fiyatları ile ilgili aşağıdaki grafikte ilerlemenin nasıl da inanılmaz olduğunu göstermek istiyorum.

LLLL.com Price Charts

Tabiki bu artış sadece Çin Premium Domainleri değil Kısa Domain Sektöründeki farklı bir çok alanıda etkiledi. örnek Olarak CVCV.net / CVCV.com / ve diğer kombinasyonlar. Diğer kombinasyondaki domainlerin de taban fiyatları gün geçtikçe yükselmekte kısacası Kısa Domain Sektörü tabiri caiz ise Altın Dönemini Yaşamakta.


Çin Domain Piyasasında Rakam Domainler

Çin piyasasında daha önceki rakam domainleri anlattığım makalede bazı değişiklikler oldu bundan öncesinde 0 rakamı kullanımda değerli iken şimdilerde bu rakamı bünyesinde barındıran domainlere ilgi azaldı. 0 rakamı eğer sonda 3′ lü yada 4’lü kombin şeklindeyse hala değerli.

Makalede belirttiğim 4 rakamının domain içerisindeki istenmeyen durumu devam etmekte ancak 4 barındıran domainlerinde bir ederinin olduğunu söylemezsek hata etmiş oluruz.

Bir çok kişi bu rakam domainler için olumsuz düşünceler belirtsede inanın piyasanın bu kadar hızlı gelişeceğini tahmin edemediğim için üzülmekteyim. Şahsen gelişeceğine inandığım ancak yatırım yapmadığım zamanlardaki tek bahanem gelişmenin yavaş olacağı ve bu süreçte yinede yeterli yatırımı yapacak fırsatımın olacağını düşünmemdi.

Ancak belirtmeliyimki büyük bir hata yaptığımın farkına şimdilerde vardım. Sizlerde yazacaklarımdan sonra anlayacaksınızdır. Yatırımı hiç yapmadım diyemem ancak LLLL.com lara daha fazla bütçe ayırdığımı belirtmeliyim.

Daha 4 ay öncesinde çok makul rakamlara oran verecek olursam 4 te 1 yada 5 te 1 rakamlara alınabilecek domainler şuanda alım rakamlarını 4’e yada 5’e katlamış durumda.

Güncel olarak taban fiyatlarını incelediğimizde 4 rakam(NNNN.com) / 5 rakam (NNNNN.com) domainlerin taban fiyatları aşağıdaki gibidir.

NNNN.com – $12000 Dolar

NNNNN.com – $500 Dolar


Ayrıca 6 rakam (NNNNNN.com) domainlerinde kombinasyonuna göre taban fiyatları değişmektedir.

Kombinlere örnek verecek olursam 112233.com / 333256.com / 256333.com kommbinasyon örnekleri çoğaltılabilir ancak ben size sadece bu 3 kombinasyonun içerisinde 4 barındıran ve 4 barındırmayanlarının taban fiyatlarını yazacağım. Bu makaleden sonra sizlerde incelemelerinizi ve takiplerinizi yaparak diğer kombinasyonlardaki domainlerin taban fiyatlarını öğrenebilirsiniz.

112233.com kombinin de ki domainler $2500 Dolar taban fiyatından,

256333.com kombinin de ki domainler $1100-$1500 Dolar taban fiyatından,

333256.com kombinin de ki domainler $500 Dolar taban fiyatından Alıcı bulmaktalar.

İçeriside 4 barındıran üçlü kombin domainlerde şu an taban fiyat $180 Dolar seviyelerinde

Çin nüfusu düşünüldüğünde bu kombinasyonlar ve uzantılar farklı alternatifler ve yatırım kapısı aralamakta ancak detaylı bir inceleme yapmadan işe daha çok hakim olmadan sizi üzecek ve beklenti içerisine sokacak yatırımlardan kaçınmalısınız.

Ancak size rahatlıkla söyleyebileceğim eğer yazmış olduğum bu taban fiyatlarının altında domainler bulabilirseniz hiç tereddütsüz yatırım yapmanız yönünde olacaktır.

Benim gibi bilgiyi paylaşmayı seven ve bu konuda her zaman Domain Yatırımcılarına Düşüncelerini açıklamaktan Çekinmeyen Değerli Kardeşim Onurun namı değer Varyemez’in görüşlerini Twitter adresi üzerinden buradan takip edebilirsiniz.


Umarım keyif alarak okuduğunuz yeni şeyler öğrendiğiniz bir makale paylaşmışımdır. Sizlerde bu gelişmeler hakkında sorularınızı yada düşüncelerinizi bizlere konu altında yorumlayarak paylaşabilirsiniz.

Sektör o kadar büyük bir sektörki makalede daha anlatılmayan LLLL.net domainler, LLLLL.com domainler ve 7N.com domainler hakkındaki düşüncelerimi gelecek makalelerde sizlere sunmak istiyorum.

Not: Bu Makale Meher adlı arkadaşımızın sorusuna cevaben yazılmıştır.

Saygılarımla,

İyi Günler, Bol Kazançlı Domainler.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huge Domains, Godaddy İhalelerinde Çok Büyük Bir Oyuncu.

Huge Domain bu aralar sizce de çok mu aktif ? Godaddy ihalelerinde ki en büyük …