Ana Sayfa / Genel / Domain Haberleri / Bir Domain Hırsızlığı, Domaini Nasıl Çaldılar?

Bir Domain Hırsızlığı, Domaini Nasıl Çaldılar?

GMF.com domaini çalındı. Bu domaini nasıl çaldılar? Domain Hırsızlarından korunmak için neler yapmalısınız ? Bu soruların cevabı son makalemizde. Buyurun makalemize…

Merhaba Arkadaşlar,

Bir Domain Yatırımcısı olarak internet üzerinden para kazanmaktayız ve tüm domainlerimizin güvenliğini kayıtlı firmalarda ki şifrelerimiz yardımı ile yapmaktayız. Her alanın işinde uzmanlaşmış hırsızları olduğu gibi Domain Hırsızları da ciddi anlamda profesyoneldirler.

Bu hırsızların izlediği başlıca yolları zarar görmemeniz için sizlere ilk makalelerimden birisi olan ” Domain Sahtekarlığı ve Bunlardan Korunma Yolları !!! ” adlı makalemde paylaşmıştım.

Ancak üzücü olarak karşılaştığım ve bizlere mail adresimizden ulaşarak “ domainimi çaldırdım ne yapmalıyım ? ” soruları bu zamanlarda sıklaştı bundan dolayı böyle bir konuyu tekrar ele almak istedim.

Bu aralar domain hırsızlarının izlediği en revaşta olan yol farklı domain forumlarında (genelde yabancı domain platformları) satışa sunduğunuz domainleri almak için sizlerle iletişime geçip sizlerin elinizden bu domaini çalmak. Sizin güveninizi kazanmak için günlerce sizinle pazarlık ediyorlar. Daha sonra eğer anlaşırsanız forumda ben senden daha eski bir üyeyim yada benim ticaret puanım senden fazla diyerek önce domain sonra parayı size gönderebileceklerini söylüyorlar. Bu işe yeni başlayan yada bir boşluğuna gelen tüm domainerlar maalesef bu tuzağa bir şekilde düşüyor ve domaini kendi rızaları ile Domain Hırsızına transfer ettikleri için geri dönülmez bir yola girmiş oluyorlar.

Sizlerden ricam bu konuda daha dikkatli olmanız ve kesinlikle domain satış işlemlerinizi güvenli aracı escrow sistemleri ile gerçekleştirmeniz yada önce para sonra domain transferi yapmanız aksi takdirde üzücü durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Şimdi gelelim bu önemli uyarılarımızdan sonra GMF.com domaininin çalınması olayına.

Yahu bu domaini de nasıl çalıyorlar arkadaş? Sahibi bu kadar mı enayiymiş bu domain çaldırılır mı? dediklerinizi duyar gibiyim.

En başında belirttiğim gibi bu sektöründe hırsızları diğer sektörlerdeki gibi profesyonel. Hırsızlar GMF.com domaini sahiplerine bir mail gönderiyorlar domain kayıt firması 123CheapDomains.com‘un mail şablonunda ve bu mailde domain şifresinin yenilenmesi gerektiği bildiriliyor. Firma her ne kadar bu maile cevap vermediğini ve direkt olarak Domain kayıt firması 123CheapDomains ile iletişime geçtiklerini söylese de bir şekilde domainlerini çaldırıyorlar. 

Sonrasında domain whois kayıtları incelendiğinde ilk olarak Tucows sonrasında Dynadot firmasına bir Rus kullanıcı kimliğinde transfer ediliyor. Bu transfer işlemlerinden sora domain Sedo.com satış platformunda satılığa çıkıyor. Geçen yılın en iyi Domain Brokerlarından birisi olan James Booth; ihale devam ederken Domainin çalıntı olduğuna dair bir çok yerde bildirim yapılmasına rağmen domaini ihaleden alıyor.

Sonrası muamma domainin ücretini ödüyor mu ödemiyor mu orasını takip edemedim ancak domain şu anda Uniregistry firmasında Finlead AG adı altında kayıtlı bulunuyor?

Domain bu zamana kadar çalındığı kanıtlanamadığı için domain hak sahipliği için dava açılmış durumda.

Buradan yola çıkarak almamız gereken önlemleri sıralamakta fayda var bunlar;

  • Domainimiz için gönderilen spam mailleri açmadan silmekte fayda var,
  • Domainimiz için gelen şüpheli mailde işlem yapmış isek direk Kayıt Firması bilgilerimizi yenilemeliyiz,
  • Domain Kayıt Firması tercihlerimiz önemli 123CheapDomains gibi firmalarlar çalışmamakta fayda var,
  • Hiçbir kayıt firması hesabınızda ki şifreyi yenileyin diye mail atmaz,
  • Bir hırsız hedefine ulaşmak için en küçük açığı bile sabırla bekler sizlerde güvenlik işlemlerinizi sabırla ve sıklıkla tekrarlamalı ve bunu boşlamamalısınız.

Kıssadan hisse güvenliğimize çok önem vermemizi hatırlatan bir makale konusu oldu. Umarım başınıza böyle kötü bir olay gelmeden önce bu makaleyi okumuş ve önlemlerinizi almış olursunuz. Diyeceklerim bu kadar.

Saygılarımla,

İyi günler, bol kazançlı domainler.

Mail Bültenimize Üye Olun, Gelişmeleri Anında Öğrenin.
Mail Adresiniz Hiçbir Şekilde Paylaşılmayacak Ve Spam Mail gönderilmeyecektir. @BilgeDomain

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Namescon 2017 Domain Konferansında Satılan Satılmayan Domainler

Namescon Domain Konferansı tüm hızıyla devam etmekte Domain Konferansında Satılan ve Satılmayan tüm Domainleri ve …