Ana Sayfa / Genel / Domain Haberleri / Alanadı Değerlendirme Sahtekarlığı Tekrar Revaşta !!!

Alanadı Değerlendirme Sahtekarlığı Tekrar Revaşta !!!

Alanadı değerlendirme sahtekarlığı (Domain Apraisals Scaming) son zamanlarda tekrar populer olmaya başladı ve bu konuda dikkatli olmanız için sizlere son günlerde aldığım maillerden örnekler vereceğim. Dikkatli olmanız için makalemizi mutlaka okuyunuz !

Merhaba Arkadaşlar.

Yaptığımız işten dolayı çok dikkatli olmalıyız. Bir çoğumuz bazı konularda dikkatli ve deneyimli olsakta artık gelişen sistemler sayesinde çok kolay bir şekilde kandırılabiliyoruz. Bloğumuzu takip eden arkadaşlar elbette geçmişte yazdığımız ” Domain Sahtekarlığı ve Bunlardan Korunma Yolları !!! ” adlı makalemizi okumuşlardır ve bu makaledede belirttiğimiz bir çok farklı Aldatma tekniklerinden haberdar olmuşlardır.

Ancak bu farklı aldatma tekniklerinin yanında son zamanlarda tekrardan gündeme gelen ve Domain satıcısı kişileri en zayıf tarafından vurmayı amaçlayan Alanadı Değerlendirme (Domain Apraisals Scaming) Sahtekarlığı yeniden popüler bir hale gelmiş durumda.

Eminim benim gibi bazılarınızada ulaşan yada ileride ulaşabilecek bu mesajları detaylı bir şekilde konumuzda inceleyip böyle bir tuzağa düşmenizi engellemek istiyorum.

İsterseniz öncelikle gelen bu mesajı inceleyelim.

Değerlendirme Yalanı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İngilizce bilmeyenler için bir açıklama yapmak gerekirse kendisini İngiltereli büyük bir yatırımcının temsilcisi olarak tanıtan bir kişi yatırımcısının sizin elinizde bulunan bir domain için planları olduğunu belirtmekte ve bunun için yatırımcısının $10,000 Dolarlık bir bütçe ayırdığını söylemekte. Bunların yanında başka satılık domainlerinizde varsa eğer kendisiyle iletişime geçtiğiniz takdirde domainlerinize müşteriler bulabileceği vaadini vermekte.

Gelen bu mesaj kime gelirse gelsin spambox’a düşmediği için ve direk isim belirtilerek yazıldığından bir çoğumuzu heyecanlandırıyor ve teklif ettikleri $10,000 dolarlık teklif iştahımızı kabartıyor.

Hiç düşünmeden ve fırsatı kaçırmama endişesiyle ingilizce bilenlerimiz direk cevap yazıyor, bilmeyenlerimiz ise bazı forumlarda konu açıyor ve yardım istiyor istemeyenlerde kendi çabalarıyla bir mesaj hazırlıyarak cevap olarak gelen adrese bu maili gönderiyor.

Peki cevabımızı gönderdikten sonra gelen mesaj nasıl oluyor ? Onuda aşağıda bulabilirsiniz.

Değerlendirme Yalanı2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gönderdiğimiz mesaja cevap okadar hızlı geliyorki bu adamların cidden elinizdeki domain ile ilgilendiği havası veriliyor peki bize yazılan cevabın içeriği ne ?

Mesajda özetlemek gerekirse şunlar yazmakta.

– Müşterisinin $10,000 Dolar teklif ettiğini ve escrow kullanarak parayı gönderebileceklerini

– Müşterisi Domaini almadan önce sizden 2 isteğinin olduğunu belirtiyor. Bunlar domainin size ait olduğuna dair yönetici panelinizin ekran görüntüsü ve Sizi Bir linke yönlendirerek bu linkteki domaininiz için gerçekleştirmeniz gereken Domain Değerlendirme sertifikasyon sistemi.

– Birde sahtekarımız üstüne basa basa müşterisinin sertifika almamış hiç bir domaine yatırım yapmayacağını bunun yanında ücretsiz sertifika veren Godaddy ve Sedo gibi kurumların Sertifikasının geçerli olmadığını illaki bize verilen linkteki sertifikayı almamız gerektiğini söylüyor.

Sizlere söylemem gereken hiç bir domain yatırımcısı veya alıcısı sizden domain almadan önce sizi herhangi bir yere yönlendirerek oradan sertifika almanız gerektiğini belirtmez. Bu gelen mesajla bize ulaşan kişinin dolandırıcı olduğunu ve niyetinin sertifika satarak bizi dolandırmaya çalıştığını açıkça anlıyoruz.

Bunun Dolandırıcılık girişimi olduğunu bilen çoğu kişi bu seviyeden sonra bir daha cevap yazmaz ve diyaloğu sonlandırır.

Sertifika işlemini gerçekleştirmeyeceğimize dair mesaj attığımızda gelen cevabı tahmin edebiliyorsunuzdur 😀

Değerlendirme Yalanı3

 

 

Müşterisinin sertifikalanmamış alanadlarına yatırım yapmayacağı ve para gönderemeyeceğini belirterek özür diliyor.


Umarım daha önceki konumu es geçenleri bu konu hakkında bilgilendirmişimdir. İlerleyen günlerde daha dikkat çekici konularla sizleri bilgilendirmeye devam edeceğim. Konu hakkındaki yorumlarınızı bloğumuzdan esirgemezseniz mennun olurum. Gelişmelerden haberdar olmak için de facebook ve twitterdan da bloğumuzu takip edebilirsiniz.

Saygılarımla

İyi günler, Bol kazançlı domainler.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huge Domains, Godaddy İhalelerinde Çok Büyük Bir Oyuncu.

Huge Domain bu aralar sizce de çok mu aktif ? Godaddy ihalelerinde ki en büyük …