Ana Sayfa / Genel / 5 Rakam Domainler

5 Rakam Domainler

Gelişmekte olan 5 rakam .com domainler üzerine yapmış olduğum çalışmalarımda bu konu hakkında Türkiye de daha önce bir çalışmanın yapılmamış olduğunu fark ettim. Bu konuda Broker arkadaşlarımı da anlamaktayım. Nedenine gelince Domain Piyasasında ele alınabilecek birçok alan varken bu alan belki de gözlerinden kaçmış olabilir.

Öncelikle 5 rakam .com domainlerin günümüzde giderek kullanım alanlarının artması ve özellikle Çin piyasasında hatırı sayılır bir piyasasının olduğunu belirtmek isterim.
Bu konuda yazılabilecek bilgilerin çokluğundan dolayı çalışmalarımdan ufak bir kesiti sizinle paylaşmak istiyorum. Bu kesit birçoğunuza bu konu hakkında başlangıç aşamasında yardımcı olacaktır.

5 Rakam .com domainler yani NNNNN.com kombinin de gösterilen domainler neden bu kadar değer kazanmakta ve kullanım alanları nelerdir bu konu hakkında ki sorulara cevap verelim.

5 Rakam .com domainler Çin domain Piyasasında her rakam ve o rakamlara karşılık gelen anlamların bir bütün içerisinde kullanılmasıyla oluşan anlamlı domain piyasasını oluşturmaktadır. Cümle biraz karışık gelebilir Ancak anlatmak istediğim tam olarak Çin alfabesinin binlerce harften (Tam olarak Harf Diyemeyiz Sembol Demek Daha Mantıklı) oluşmasından kaynaklı sıkıntıları çözmek için Çinlilerin günlük hayatta sembol rakamlara anlam yüklemeleridir. Ortalama Bir Çinlinin bildiği sembol(Yani Harf) sayısı yaklaşık olarak 5000 ila 7000 arasındadır. Bunun bu şekilde olması çağımız internet dünyasında Çinliler için bir çok sıkıtı doğurmaktadır.

Şimdi ufak bir giriş olarak 0 dan 9 a kadar olan rakamların Çin Dilinde ne anlamlar ifade ettiğini çalışmalarımdan elde ettiğim bilgiler doğrultusunda sizinle paylaşmak istiyorum.

Çin geleneğinde, Bir çok insan tarafından bazı sayıların uğurlu ve uğursuz olduklarına inanılmaktadır Çince kelimelere dayalı bazı sesler aşağıda anlatacağımız konudaki Rakamlar için aynı seslendirilmektedir. Örnek verecek olursak 0, 6, 8 ve 9 Rakamlarının Çincede uğurlu olduklarına inanılmaktadır bunun nedeni de olumlu bazı kelimelerin bu rakamlarla aynı seslendirilmesidir. Gelin şimdi detaylı bir şekilde rakamları inceleyelim.

[d style=”4″]0[/d]Bütün olarak bir tam sayı şeklinde kullanılmaktadır ve aynı zamanda “ para “ için kullanılan bir rakamdır. Çinliler için bir domain de ne kadar çok sıfır varsa o domain “ para “ yı cağrıştırır.

[d style=”4″]1[/d]Bir(1) Rakamı Çince de ki sayı tanımlamalarında “-Emin , -Kesin , -Muhakkak , -Şüphesiz” anlamlarını taşımaktadır ancak Askeri anlamda kullanımı olan bu rakamın Askeri birimlerdeki çağrıştırdığı anlamı “-Küçük , -Minik” Demektir.

[d style=”4″]2[/d]İki(2) Rakamı Çin kültüründe sıklıkla iyi bir sayı olarak kabul edilmektedir. Çinlilerin iyi şeyler hakkında şöyle söylerler“ İyi şeyler çift gelir ”. Tekrarlı Rakamlar Ürün ve marka isimlerinde, mutluluk belirtmelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Hatta Çin Alfabesinde (Sembollerinde) kendi karakteri bile bulunmaktadır. Kanton (Göçmen Toplulukların Kullandığı Çince) dilinde iki(2) rakamı ile sesteş (Aynı Telafuz) kelimeler bulunmaktadır bunlar anlam olarak
-Kolay, -Basit, -Rahat, -Parlak, -Aydınlık, -Canlı” dır. Belirtilmesi gereken bir durum daha var ki o da Kuzey Çin’de, iki(2) rakamı Telafuz da bir sıfat olarak kullanıldığında, aynı zamanda “Aptal” anlamına gelebilmektedir.

[d style=”4″]3[/d]Çin dilinde Üç(3) rakamının seslendirilmesi “Doğum Ve YAŞAM” kelimesine benzemektedir ve bu rakam şanslı sayı olarak kabul edilmektedir. Çinlilerin inanışına göre bir insan hayatında üç önemli aşama vardır bunlar Doğum , Evlilik ve Ölüm Bu yüzden Çinliler için Üç(3) Rakamının belirli bir önemi Vardır.

[d style=”4″]5[/d]Çin Dilinde Beş(5) rakamı Çin feselfesi ile alakalıdır bunun nedeni Çin felsefesindeki Beş Elementtir. Bunlar bildiklerimizin tersine “ Su, Ateş, Hava, Tahta ve Metaldir ” ve aynı zamanda bu felsefe Büyük Çin İmparatorluğunun Tarihi ile de alakalıdır. Örnek verecek olursak Çin’deki ünlü turistik alanlardan olan Yasak Şehir’e giriş için kullanılan Beş(5) Kemerli Tiananmen Kapısıdır. Ayrıca Mandarin(Çin deki En popüler Lehçe) Lehçesinde “Ben” Zamiri olarak adlandırılır. Bunun yanında olumsuzluk anlamı da vardır ancak onu olumsuz Rakamları İnceledeğimiz Konunun Sonunda Detaylıca Anlatacağım.

[d style=”4″]6[/d]Çin dilinde Altı(6) rakamı en çok konuşulan ikinci lehçe olan Kantonca da “Zenginlik” i temsil eder. Aynı zamanda Altı(6) Rakamı için Kanton ve Mandarin lehçelerinde sesteş (Aynı Telafuz) kelimeler bulunmaktadır bunlar anlam olarak “-Akış, -Akıcılık, -Akıntı” kelimeleridir. Bu kelimeler bu nedenle iş için iyi sayılırlar.

[d style=”4″]7[/d]Çin dilinde Yedi(7) rakamı “Beraberliği” Sembolize etmektedir. Çinliler için Yedi(7) Rakamı “İlişkiler” için şanslı bir sayıdır. Ayrıca Batıda en şanslı sayı olarak kabul edilir, hem birçok Batı Ülkelerinde hem de Çin de aynı anlamı taşıyan nadir sayılardan birisidir. Çin kültüründe Yedi(7) Rakamının Şanslı rakam olarak kabul edilmesinin nedeni Çincede bulunan bazı harflerin(sembollerin) aynı telaffuzundan kaynaklanmaktadır. Bunlar “Kalkmak, Yükselmek,” ve aynı zamanda “Yaşamın Özü” anlamına gelmektedir.

[d style=”4″]8[/d]Çin dilindeki en değerli rakam sekiz(8)dir demek herhalde abes kaçmaz bunun nedenini Çinliler için bu rakamın neden önemli olduğunu anlattıktan sonra anlayacağınıza eminim.
Çin dilinde Sekiz(8) rakamı telaffuzda “SERVET” , “ŞANS” , “SEVİNÇ” , “MUTLULUK” ve “BAŞARILI” Anlamını taşıyan kelimelere denk gelmektedir bu nedenle de kullanımı oldukça yaygındır. Toplumun hemen hemen tüm kesiminde birden fazla Sekiz(8) Rakamının yan yana gelmesi ile oluşan sayılar çok “UĞURLU” ve “ŞANSLI” olarak kabul edilmekte Bunları örnekler ile açıklamak gerekirse :

 • 2003 yılında sadece 8 rakamlarından oluşan bir telefon numarası yaklaşık olarak 280.000 Dolara Satıldı.
 • Beijing Yaz Olimpiyatları Açılış Seromonisi 08/08/2008 Tarihinin yerel saat ile Sekizi Sekiz Geçe Sekizinci Saniyesinde Başlamıştır.
 • Bir Plaka Sahibi A88888 olan plakasını Yaklaşık olarak 164.000 Dolara Satmıştır.
 • Malezya da ki Petronas İkiz Kulelerinin her birinde 88 Kat bulunmaktadır.
 • Bir çok hava yolu şirketi Çine giden uçuş seferlerinin son rakamını 88 olarak kullanmaktadır.
 • Türkiye de ve Avrupa da kullanılan fiyat etiketlerinde 9,99 gibi satış ücretleri Çin de 9,88 olarak kullanılmakta ve aynı Psikolojik etkiyi vermektedir.

Örnekleri daha fazla çoğaltabiliriz. Benim size tavsiyem bu işte 5 rakam .com domainlere yatırım yapacaksanız eğer başlangıç aşamasında içerisinde sekiz bulunan domainleri tercih etmeniz. Bu sizin satış şansınızı arttırıcı bir etken olacaktır.

[d style=”4″]9[/d]Çin dilinde Dokuz(9) rakamı Çin İmparatorluğunun Tarihiyle alakalıdır. Çin İmparatoru’nun elbiselerinde genellikle 9 Ejderha sembolü vardır ve Çin Mitolojisindeki bir inanışa göre Ejderha Dokuz çocuk babasıdır. Ayrıca Dokuz Rakamı “Uyum” u Simgelemektedir. Bununla birlikte Dokuz(9) rakamı “Uzun Ömürlü” ve “Düğün” Kelimeleri ile de okunuşta sesteştir.


Çin Dilindeki Uğursuz Sayılan Kötü Anlamlı Rakamlar

[d style=”4″]4[/d]Çin Dilinde Dört(4) Rakamı en kötü anlamdaki ve en uğursuz rakam desek haksızlık etmeyiz. Dört(4) Rakamı Çin dilinde “ÖLÜM” kelimesiyle okunuş benzerliğinden dolayı sesteş bir rakamdır. Bu sebepten dolayı Çin Piyasasında ve Asya Kıtasında çıkan numaralı ürünlerin pek çoğunda Dört(4) Numaralı seriler kullanılmaz. Örneklerle anlatacak Olursak.

 • Nokia markasının çıkarttığı ürünlerin hiçbirisi Dört(4) Rakamı ile başlamaz.
 • Canon Markasının çıkardığı Canon PowerShot G serisi ürünlerde G3 serisinden sonra G5 serisine Geçmiştir.
 • Bu batıl inanç o kadar ileri bir seviye ye gelmiştir ki Doğu Asya Bölgesinde bulunan birçok binada dördüncü kat bulunmaz.( Eğer Batı ile kıyaslayacak olursak Batıda da bazı binalarda On üç(13) Rakamının uğursuz olduğuna inanıldığından dolayı buralarda da On üçüncü kat bulunmaz.)
 •  Honkonk’ta bulunan bazı yüksek katlı binalarda içerisinde Dört Rakamının olduğu katlar kullanıma kapalıdır. Bu katlar 4-14-24-34 ve 40 tan 49 a kadar olan katlardır. Bunun sonucunda bize göre 50 katlı olan bir bina onlar için gerçekte kullanılan 35 kata tekabül etmektedir.

Örnekleri daha da fazla çoğaltabiliriz. Kişisel görüşümü belirtmem gerekirse NNNNN.com domainlere yatırım yapacak kişilerin mümkün olduğunca içerisinde Dört(4) rakamı bulunan Domainlere yatırım yapmamalarıdır. Konu detaylamasına öğrenildikten sonra bazı rakam kombinasyonlarında Dört(4) rakamının olumlu kullanımları mevcuttur ancak bu konuda aşağıda bir örneğini açıklayacağım ilerde gelen yorumlara göre yeni makaleler yazabilirim.


Beş(5) Rakamının Farklı Rakamlarla Birlikte Kullanılmasıyla Oluşan Anlamlar

[d style=”4″]5[/d]Çin Dilinde Beş(5) Rakamı tek başına yukarıda da anlattığım gibi olumlu bir anlam ifade ettiği halde farklı harf kombinasyonlarının yanında kullanıldığında “YOK, HAYIR” anlamlarında olumsuzluk eki halini almaktadır.

 • Bu durumda eğer biz en kötü rakam olan Dört(4) Rakamından önce Beş(5) Rakamını kullanır isek Elli dört(54) sayısının Çin Dilindeki manası “ÖLÜM YOK ,ÖLÜME HAYIR Yada ÖLÜ DEĞİL” olacaktır buda rakam kombinine olumlu bir anlam katacaktır.
 • Bunun yanında Üç(3) Rakamını ele aldığımızda ise yukarda ki anlatımımızda hatırlayacağınız üzere Üç Rakamının anlamı doğum ve yaşam idi ancak Beş(5) Rakamıyla yan yana kullanıldığında yani Elli üç(53) Sayısını oluşturduğunda Çin Dilindeki manası “Hayatta Değil, Canlı Değil” Olacaktır.

Konu belki de ilginizi çekmemiş olabilir ancak Çin Nüfusunun yaklaşık insan nüfusunun 5’te 1’i Olduğunu Düşünürsek Rakam Domainlere yatırım yapmanın pek mantıksız olmadığını belirtmek isterim. Bundan yaklaşık 2 Ay öncesine kadar boşa düşerek alınabilen EN KÖTÜ NNNNN.com Domainler Şu anda Min. 100$ – 300$ bandında satılmakta ve bu satış fiyatları giderek yükselmektedir.

Herkese saygılarımı iletirim. Eğer anlattığım konularda size bir nebzede olsa yardımcı olabilmişsem ne mutlu bana.

Saygılarımla, iyi günler ve bol domainli güzel günler sizin olsun.

Mehmet Ergül.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huge Domains, Godaddy İhalelerinde Çok Büyük Bir Oyuncu.

Huge Domain bu aralar sizce de çok mu aktif ? Godaddy ihalelerinde ki en büyük …