Ana Sayfa / Genel / Domain Haberleri / 2014 En iyi ilk 10 Alan adı satışları

2014 En iyi ilk 10 Alan adı satışları

Dünya geneli ve Türkiye'de gerçekleştirilen en iyi 10 Alan adı(Domain) satış rakamları ve yıl değerlendirmesi yapacağım bu makalede eminim sizleri şaşırtacak satışlarla karşılaşacaksınız. Şimdi buyrun yıl içerisinde nasıl alan adı satışları yapılmış inceleyelim.

Merhaba arkadaşlar,

Alan adı ( Domain ) sektörü gün geçtikçe büyümekte olan bir sektör. 2014 yılında hepinizinde bildiği üzere yeni Alan adı ( Domain ) uzantıları kullanıcıların hizmetine sunulmuştu. Bundan önceki makalemde yeni Alan adı ( Domain ) uzantılarının geleceği, en çok tutulan yeni uzantı ve bunun gibi bir çok soruya istatiksel olarak cevap vermiştim Buradan Makalemize Bakabilirsiniz. Bu makalemizde 2014 yılının rekor satışlarını, hem Türkiyede hemde Dünyada nelerin hangi fiyatlara alıcı bulduğunu konu edeceğim.

İsterseniz öncelikle Dünyada ilk 10 a giren Alan adlarını ( Domainleri ) inceleyelim. Çünkü Türkiye genelinde yapılan satışlarla Dünya geneli yapılan satış rakamları arasında inanılmaz uçurumlar var.

 

Alan Adı

Satış Rakamı

z.com $6,800,000
invest.com $5,000,000
mi.com $3,600,000
whisky.com $3,100,000
sex.xxx $3,000,000
youxi.com $2,430,000
37.com $2,430,000
power.com $1,300,000
mm.com $1,200,000
btc.com $1,000,000
qnb.com $1,000,000
100.com $950,000

 

Ben bu makaleyi açık söylemem gerekirse biraz erken hazırlamaya başladığımı kabul ediyorum. Nedenine gelirsem bu makaleyi hazırladıktan sonra bir çok domain büyük satış rakamlarıyla listemi alt üst etti. Son ayda gerçekleşen bu satışları blogumda sizlerle paylaşmıştım. İlk 10 domain satışı desemde görmenizi istediğim ancak listeden düşürmediğim satışlarla birlikte mevcut liste 12 adet domaini kapsamakta. Listemden çıkartmak zorunda kaldıklarımıda yazının devamında görebilirsiniz.


Bunların listeme girmesi ile birlikte listemden düşen 2 domain satışınında hakkını yemek istemem bunlarda wan.com satış tutarı $800,000 ve teamwork.com satış tutarı $675,000 ayrıca listemde Çin domain pazarındaki büyük bir satışıda örnek vermem gerekiyor bu da game.cn satış tutarı $512,000

Bu satışların dışında gerçekleşen ve bu konuda da detayları bulabileceğiniz owners.com satışı tam anlamıyla bir domain satışı olmadığı için listeme eklemedim.

Görüldüğü üzere Dünya geneli Alan adı ( Domain ) pazarında bu yıl hatırı sayılır bir hareketlilik oldu ve ilk 12 listesinde bulunan 2 adet numerik satış bizlere gelecek yıllarda daha çok bu tarz satışların örneklerini göreceğimizin sinyalini verdi. Eğer sizde Numerik Alan adlarının Çin pazarında ne anlamlar ifade ettiğini öğrenmek istiyorsanız BU MAKALEMİ okuyabilirsiniz. Ayrıca belirtmek isterim ki en sonda örnek verdiğim game.cn satışıyla ingilizce jenerik domainlerde eğer aranma sayısı yüksekse uzantıya bakılmadan yatırım yapabileceğinizi söylemek isterim.  (Tabiki bu benim şahsi düşüncem)


 

Şimdi gelelim Türkiye Alan adı ( Domain ) pazarında gerçekleştirilen 2014 yılı içerisindeki en yüksek rakamlı ilk 10 satışa.

Alan Adı

Satış Rakamı (TL)

Satılan Firma

ehaber.com 105,000 Sedo.com
kelepir.com 90,000 Alanadlari.com
kiralikaraba.com 75,000 Alanadlari.com
banyo.com 68,000 NoktaDomains.com
konutkredisi.com 63,000 NoktaDomains.com
sozcu.com 61,000 Alanadlari.com
tarife.com 29,000 Sedo.com
rezervasyon.net 26,000 NoktaDomains.com
canliradyo.com 26,000 NoktaDomains.com
arabayarisi.com 25,000 NoktaDomains.com
muhabbet.net 24,000 Alanadlari.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tabi şimdi yukarıda verdiğim Dünya geneli satışlardan sonra "Bunlarda satışmı ya" dediğinizi duyar gibiyim. Ancak satışları incelediğimizde hiçte küçümsenmeyecek satışlar olduğunu belirtmem gerek. Peki bizde neden yukarıdaki satışlar gibi milyon dolarlık satışlar olmuyor diye soruyarsanız eğer. Bunun bir değil bir çok sebebi olduğunu söyleyebilirim. Bunlardan en önde gelen sebep ise bizde ki bu pazarın hala yeterince gelişmemiş olması. Ancak gelişme ivmemiz gittikçe hızlanmakta ve sektörü güzel günler beklemektedir.

Eskiden çok değil bundan 2 yıl öncesine kadar bu tarz bir liste oluşturmak istesem bir çok yurt dışı domain satış kuruluşlarını bu listede görebilirdiniz. Ancak şu anda Alanadlari.com bu ihtiyacı fazlası ile karşılamış gözükmekte.Bunda ki en büyük etken bence tam bu piyasadaki eksiği kapatmış olmalarıdır. Bu platform hakkındaki makalemi de ayrıca okuyabilirsiniz

Herkesin şimdiden yeni yıllını kutlarım. Yeni yılda kazançlı domainlere yatırım yapmanızı ve sizlerinde kendi rekor satışlarınızı yaparak tüm sevdiklerinizle mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir yıl geçirmenizi dilerim.

Bu makaledeki satış rakamları tamamen kendi kayıtlarımdan alınmadır bu sebeple benim gözden kaçırdığım yada siz bunu unutmuşsunuz bu satışta listede olmalıydı dediğiniz domain satışları var ise onlarıda konu altında mesaj yazabilirsiniz. Bende memnuniyetle eklerim.

Saygılarımla,

İyi günler, bol kazançlı domainler.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huge Domains, Godaddy İhalelerinde Çok Büyük Bir Oyuncu.

Huge Domain bu aralar sizce de çok mu aktif ? Godaddy ihalelerinde ki en büyük …